0103gioconda 5Poté, co z Louvru zmizel slavný obraz Mony Lisy, vyrojilo se hned několik zaručených originálů. Všechny museli znalci posoudit. A jak dopadl samotný zloděj? Byl dopaden? Pachatel byl chycen, ale až za dva roky po spáchání činu. Jak se to stalo? Docela jednoduše. Vincenzo

Peruggia se totiž rozhodl obraz prodat. V polovině roku 1913 napsal Peruggio florentskému obchodníkovi s uměním Gerimu a nabídl mu Monu Lisu. Podepsal se jako Leonard. Zatímco zloděj čekal v hotelu Tripoli na dnešních asi 1,5 milionu euro, spojil se Geri s direktorem z florentské galerie Uffizi a zjistil, že obraz je pravý. A tak se namísto Geriho s kufrem peněz v hotelu Tripoli objevila policie. Pravost díla byla následně odborníky potvrzena.

Obyčejný zloděj nebo patriot?

Pak už šly události rychle. Zjistilo se, že otisk nalezený v Louvru patří Peruggiovi. Zloděj se pod tíhou důkazů přiznal. Choval se však náramně prohnaně a tvrdil, že je patriot. Prý chtěl navrátit La Giocondu, jak obraz nazývají Italové, tam, kam patří. Navíc obraz nepoškodil a žádal polehčující okolnosti. Peruggiovo vlastenecké cítění padlo na úrodnou půdu, jeho trest byl pouhých sedm měsíců a jedenáct dní. A v Itálii byl oslavován jako hrdina. V lednu roku 1914 se Mona Lisa vrátila do Louvru.

Šest padělků v trezoru

O krádež se později začal zajímat kunsthistorik Jerôme Coignard. A nejdříve se vydal do USA. Tam zjistil, že ještě před zcizením Mony Lisy měl jistý Margues de Valferino zadat u schopného padělatele šest „kopií“ obrazů Mony Lisy a dopravit je tajně do Spojených států, kde skončily v trezoru. Měly v něm zůstat do té doby, než bude z pařížského Louvru ukradena skutečná Mona Lisa. Nebo lépe, než se objeví o krádeži palcové titulky v evropských novinách a zvěst o tomto činu se roznese i v Americe. Pak se mělo šest obrazů prodat jako ukradená Mona Lisa, tedy jako originál. Každý obraz za 60 tisíc dolarů. Na začátku 20. století to byly docela velké peníze.

Podivný podvod

Kunsthistorik Coignard začal přemýšlet - jestliže se obrazy prodaly, musel je někdo koupit. Dohledal mnoho falešných obrazů, ale jen jediný obraz Mony Lisy, který byl dopraven z Evropy do Ameriky. Zjistilo se, že obraz byl zakoupen v roce 1910. Tím byla prakticky vyloučena návaznost na de Valferinovu Monu Lisu. Ta byla ukradena až 21. srpna 1911. Nebylo by logické zadávat namalování falešných obrazů, když ten pravý ještě nebyl ukraden. Coignard pochopil, že celá záležitost s de Valferinem byla fikce.

Tajemný Němec

Ale Jerôme Coignard byl stále přesvědčený, že za Peruggiem musel někdo stát. Nevěřil, že by malíř pokojů byl schopen vymyslet takový lup a Monu Lisu ukrást jen tak pro sebe. Za prvé šlo o loupež nejvyššího formátu a za druhé - profesionál by se rozhodně nepokusil obraz prodat oficiálně přes galerii. Coignard zjistil, že na začátku I. světové války byl Peruggia ochoten dát interview francouzskému žurnalistovi Georgu Pradovi a odpovědět mu na všechny všetečné otázky. Přitom se zmínil o tajemném Němci působícím ve vysoké společenské funkci. Ten jej měl přemluvit ke krádeži a slíbit mu pomoc při dopravě obrazu do Itálie. Zdá se, že Peruggia byl netrpělivý a nevydržel čekat na peníze.

Velké plány zhatila válka

Tím „panem tajemným“ měl být světák Otto Rosenberg, kterého bylo možné potkat na aukcích nejen v Německu, ale i v Paříži a Londýně. Nekradl však pro sebe, ale organizoval krádeže pro obyčejnou zlodějskou bandu, která se orientovala na umělecké předměty. Podle dokumentů „loupež století“, jak se krádeži tehdy říkalo, nevymyslel malíř pokojů Vincenzo Peruggia, ale zosnoval jej právě lstivý a vychytralý kriminálník jménem Otto Rosenberg. Jenže ani Rosenberg se u Peruggia už nikdy neobjevil. Zanedlouho potom začala I. světová válka a Evropa, stejně jako Rosenberg, už měla jiné starosti. Stále tedy zůstává záhadou, kdo stál za touto loupeží, o kterou se zajímal celý svět… Ať už to ale bylo jakkoli, Vincenzo Peruggia udělal pro slávu Mony Lisy vlastně velmi mnoho. Dostal obraz i jeho autora do širokého povědomí lidí, kteří o něm před tím neměli ani tušení.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318251
DnesDnes905
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden3055
Tento měsícTento měsíc25177

Partnerské weby

apartman banner