2704nejvetsiSlyšel jsem, že katolický kostel Nejsvětějšího srdce páně, který se nachází na pražských Vinohradech, se nazývá také ‚největšími hodinami‘ v Čechách. Mohl bych se dozvědět něco bližšího o historii jeho stavby?“

František H., Ústí nad Labem

 

Na výstavbu tohoto kostela byla vypsána soutěž, kterou vyhrál lublaňský architekt Josip Plečnik. Inspiroval se Noemovou archou a objekt obsahuje detaily s královskými symboly. Fasáda s vystupujícími kameny napodobuje hermelín a báň na vrcholu královské jablko. Základní kámen byl posvěcen na desáté výročí vzniku ČSR – 28. října roku 1928. Na počátku roku 1931 byla na stavbě vztyčena báň a kříž, který je vysoký čtyři metry. O rok později byly do chrámu přeneseny a do oltářního kamene uloženy ostatky svatého Václava a Vojtěcha a kostel byl vysvěcen. Dva roky poté byla nad hlavním oltářem instalována třímetrová monumentální socha Ježíše Krista. Interiér zdobí kazetový strop z leštěného dřeva a zdi z neomítnutých cihel pozlacené křížky.

Veřejný protiletecký kryt

V době německé okupace musela farnost nahlásit úřadům počet a velikost kostelních zvonů. Netrvalo dlouho a šest jich bylo odvezeno a použito jako materiál pro výrobu děl. Zůstal jen umíráček. V první polovině roku 1944 se připravovala výroba malovaných oken. Protože však nastalo nebezpečí náletů, nebyla instalována a zůstala v chrámovém sklepení. Rozsáhlé podzemní prostory dokonce sloužily jako veřejný protiletecký kryt. Bombardování v únoru roku 1945 kostel naštěstí přežil bez úhony.

V čem tkví tajemství přesnosti?

Na hlavní věži kostela jsou instalovány rozměrné kulaté mechanické hodiny, největší v České republice, které měří v průměru téměř osm metrů. V podstatě nejsou seřizovány, pouze kontrolovány, ale přesto jdou přesně. V čem je tajemství jejich bezproblémového chodu? Vysvětlení je technicky pochopitelné a velice prozaické. Základem je elektronické měření času. Jeho změnu může k tomu určený „opravář“ sledovat na digitálním displeji. Každou minutu vydá elektronika povel k posunutí ručičky o jednu minutu a pohyb se přenáší ozubeným kolečkem.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272789
DnesDnes446
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden4200
Tento měsícTento měsíc5038

Partnerské weby