0704utopenci 1Chrastící duch sedláka hnijícího v hrázi Zámeckého parku v Lipové na samé severní hranici Čech děsí obyvatele tohoto zapadlého koutu našeho pohraničí už skoro 340 let. Kdysi dávno, jak místní věří na základě zdejší pověsti, žila na lipovském zámku hraběnka, která

nechala z pomstychtivosti utopit v Zámeckém rybníku jednoho muže. Pro tento zločin pak nedošla klidu ani po smrti a její duše propadla peklu. Hraběnčin přízrak se od té doby zjevuje za větrných nocí. Vychází malou brankou ven ze svého zámku, dojde až na břeh rybníka západně od šlechtického sídla a na jeho hladině hledá starého utopence. Pokaždé je snaha paranormální bytosti marná a hraběnčin přízrak se smutně vrací velkou zámeckou bránou zpět do svého zámku.

Přízrak Knoflíkového muže

Hraběnčin duch ale není jediný, který se zjevuje u Zámeckého rybníka. Kromě tohoto přízraku zde straší také duch takzvaného Knoflíkového muže (Knöpflmanna), protože je už zdálky slyšet chrastění kovových knoflíků na jeho pracovním mundůru a vězeňských řetězů. Jedná se totiž o ducha sedláka uvězněného za účast na selském povstání proti vrchnosti, které proběhlo v roce 1680. Po jeho potlačení byli vzbouřenci potrestáni nucenými pracemi, během nichž museli mimo jiné vyhloubit zdejší Zámecký rybník. Tento sedlák při stavbě zahynul a zámecký správce jej přikázal pohřbít přímo v tělese hráze vedle malé odtokové roury. Protože nespočinul v posvěcené půdě, nedošla jeho duše po smrti klidu. Proto se tady jeho duch zjevuje vždy o půlnoci.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278355
DnesDnes204
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden2810
Tento měsícTento měsíc10604

Partnerské weby