0405spirituální2I když se to z dnešní polohy zámku Jezeří na Mostecku nezdá, ve své době (v 18. století) byl považován za vůbec nejvýznamnější barokní stavbu Evropy. Tomuto významu odpovídá i spirituální unikát skrývající se v kapli Panny Marie Bolestné na jeho východním

konci. Nad oltářním obrazem visel od roku 1805, kdy kaple vznikla, krucifix vyřezaný v celku ze stromu, který kdysi zabil jednoho ze šlechticů lobkovického rodu. K tragédii došlo během kácení lesa pro místo tzv. Hraběcí kaple, když Lobkovic kontroloval práci svých poddaných. Zbytky nikdy nedokončené kaple, ve skutečnosti rodové hrobky Lobkoviců, stojí dodnes kousek od zámku v lese. Říká se jí také Čertova kaple, a to nejen proto, že její stavbu provázelo množství nešťastných událostí. Krom smrti pána zdejšího panství se její klenba třikrát zbortila. Podle místní legendy sem chodí za větrných nocí sám ďábel, což je zcela ojedinělý případ, kdy na posvátnou půdu vstoupil Padlý anděl, jak se mu také někdy říká. Možná i proto se vždy před vstupem do kaple pán pekel přemění v černého jelena a uvnitř pak svým parožím ničí stěny stavby.

Duch pátera Tobiáše

Přímo na zámku straší přízrak dobrého ducha, pátera Tobiáše. Mnich spáchal sebevraždu (což je u svatého muže také unikátní) skokem z ochozu zámecké věže na protest proti popravám, které se na zámku udály v 18. století po potlačení selského povstání na lobkovickém panství. Jen pár stovek metrů severně od zámku se nachází přes tři metry vysoká skalka nazývaná odnepaměti Pohanský kámen. Podle starých pověstí se jednalo o obětiště pohanských kmenů obývajících kdysi Podkrušnohoří (to nedávno potvrdily i archeologické nálezy prastarých obětin). Na zámku Jezeří se v dobách jeho slávy pořádaly koncerty, jichž se účastnil například J. W. Goethe, soukromou premiéru pro pruského prince zde měla i Beethovenova symfonie 3 Eroica, které se zúčastnil i známý skladatel Sallieri. Naštěstí zámek jako zázrakem přežil i období rozmachu těžby uhlí.

(bla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253127
DnesDnes515
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1177
Tento měsícTento měsíc8535

Partnerské weby