Když se řekne wellness, většina si představí příjemnou lázeňskou kúru jako je třeba perličková koupel nebo podvodní masáž, lenošení, zkrátka nicnedělání. Wellness však představuje určitý životní styl, který účinně bojuje proti každode nnímu shonu, stresu, hektice doby, v neposlední řadě je výbornou prevencí nejrůznějších civilizačních chorob. Svým způsobem představuje revoluci v péči o tělo a duši, přispívá k utužení fyzické kondice, harmonii duše, k dobrému zdraví, posílení imunitního systému.

Pestrá strava
Všechno začíná pestrou stravou. Zdravý jídelníček je důležitým základem, aby tělo fungovalo jak má, cítilo se dobře po fyzické i psychické stránce. Klíčem ke správnému fungování organismu je správný výběr kvalitních potravin, pestrá a rozmanitá strava. Na jídelním lístku by žádný den neměly chybět čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné produkty, libové maso, ryby, zakysané mléčné výrobky, ořechy. Stejnou pozornost jako stravě je nutné věnovat pitnému režimu. Hydratované tělo postrádá energii, proto mu dodáváme v průběhu dne alespoň dva a půl litrů tekutiny, nejlépe neslazených nápojů - zelený a bylinkové čaje, minerální vody bez bublinek, ovocné šťávy a podobně.

Pravidelný pohyb
Pravidelný pohyb je jedním z důležitých pilířů dobrého zdraví. Jak potvrzují mnohé průzkumy, tělesná aktivita zpomaluje stárnutí, přispívá k lepší náladě, posiluje pohybový aparát. Prospěšný je umírněný pohyb, nárazový a velmi namáhavý není to, co si lidské tělo žádá. Při něm se organismus zbytečně vyčerpává a stresuje. K udržení dobré kondice stačí rychlá chůze, plavání, cyklistika, z kolektivních sportů třeba strečink, orientální tance, pilates.

Meditace
Imunitní systém je v úzkém kontaktu s psychikou. Utužuje ho spokojenost, klid v duši, optimismus, radost, dobrá nálada, oslabuje ho naopak stres, obavy, úzkost, smutek, pesimismus, zoufalství. Kvalitní odpočinek je nutností. K tomu, aby tělo dostatečně regenerovalo, potřebuje přibližně osm hodin spánku. Dobít energii, poskytnout mysli odpočinek není žádný luxus, který bychom si nemohli dopřát. Chce to jen naučit se odpoutat od každodenních starostí, dobít si příjemným způsobem „baterky“. Podle celé řady studií mají stresové faktory jednoznačně negativní vliv na sníženou odolnost organismu, dlouhodobé vyčerpání může vést až k nezvratným změnám na zdraví, nejrůznějším onemocněním. Relaxačních metod se nabízí celá řada. Jednou z nich může být meditace, poslech hudby, nejrůznější koníčky a záliby.

Regenerace sil
Pravý wellness- životní styl znamená dát přednost aktivní relaxaci, trochu do sebe investovat, zregenerovat síly pod odborným dohledem. Nejrůznější příjemné procedury nabízí každé relaxační studio, wellness centrum ve větším městě, ideální je absolvovat víkendový nebo krátkodobý pobyt v některých lázních. Z nabídek relaxačních procedur, které blahodárně působí na tělo a pohladí duši, lze vybírat třeba klasické masáže, masáže lávovými kameny nebo aromatické, parafínové zábaly, lymfodrenáž, solnou jeskyni, vodoléčbu a celou řadu jiných.
(sec)

DODATEK
Wellness jako životní styl je výbornou prevencí proti klasickým onemocněním, jako jsou virózy, nachlazení, chřipka, ale také proti obtížím pohybového aparátu. Podle celé řady studií se rovněž pozitivně promítá do mezilidských vztahů, partnerského soužití, intimního života.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281321
DnesDnes798
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5776
Tento měsícTento měsíc13570

Partnerské weby