Zrak patří k základním lidským smyslům, který nám umožňuje pozorovat svět kolem nás. Přestože zdravé oči považuje většina z nás za naprostou samozřejmost, často se o své oči dostatečně nestaráme nebo je značně pře pínáme.

Pravidelné oční prohlídky a zdravý životní styl jsou základem prevence očních onemocnění. Pro zdravé oči jsou rovněž důležité antioxidanty. Ty působí proti volným radikálům, které mohou způsobit cévní změny ve žlutém bodě oční sliznice a vedou k jeho degeneraci. Unaveným očím dodávají novou energii především borůvky, které obsahují vysoké množství anthocyanosidů. Ty pak pomáhají obnovovat buňky žluté skvrny na sítnici.

Studie dále prokázaly, že anghocyanosidy zlepšují ostrost zraku a adaptaci na změnu světelných podmínek při diabetické retinopatii, degenerativních změnách sítnice, poruchách vidění za šera i ve tmě, chabozrakosti, krátkozrakosti a zeleném zákalu.

Borůvky jsou pro zrak skutečně jedinečné, ale bohužel obvykle nebývají k dispozici čerstvé po většinu roku. Najdeme je však v kompotech, ve šťávách i jako součást čajů. Anthocyanosidy z borůvek nalezneme též v některých přípravcích v lékárnách kde mohou být obsaženy společně i s některými dalšími aktivními látkami, ke kterým patří například lutein extrahovaný z květu měsíčku, zinek, vitaminy A a C, právě tak jako selen. Vždy je však lépe se o možnosti užívání přírodních prostředků na zlepšení zraku předem poradit a domluvit s lékařem nebo lékárníkem.
(pak)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200067
DnesDnes303
VčeraVčera541
Tento týdenTento týden3569
Tento měsícTento měsíc9817

Partnerské weby