„Mám psychické potíže. Příbuzná, která žije v zahraničí, mi doporučuje, abych začala pravidelně navštěvovat Loučeň, kde jsou labyrinty a bludiště. Nemám to daleko, ale může mi někdo říci, jestli to opravdu může pomoci? Vím, že už jste o labyrint ech psali, třeba mi poradíte,“ píše čtenářka Libuše N.
Historie labyrintů sahá do dávné minulost lidstva a i v dnešní době funguje jako jedinečný duchovní nástroj. Trénuje trpělivost, ukazuje, jak je důležitá vytrvalost ve chvíli, kdy pochybujeme. Dovoluje nám přijmout povzbuzení těch, kteří jsou před námi, a zažít pocit radosti z úspěchu a pochopení. Labyrinty skutečně mají určité léčivé schopnosti. Využívají je a pracují s nimi zejména někteří psychologové. V USA jsou součástí terapie pro pacienty s onemocněním AIDS či různých forem rakoviny. Pomalá, soustředěná chůze labyrintem totiž snižuje úzkost a ruší negativní myšlenky. Působení labyrintu jsme si ověřili na vlastní kůži, do labyrintária v areálu zámeckého parku v Loučni jsme se zajeli podívat. Labyrintů tu najdete několik. Můžete je projít třeba všechny, nabízejí vám úžasnou příležitost k meditaci. Jsou tu ale i bludiště, která prověří vaši intuici.

My jsme si pro svůj průzkum vybrali Keltský labyrint z pískovcových kamenů, umístěný v borovicovém lesíku. Paprsky světla protínající větve stromů mu dodávaly zvláštní nádech tajemna. Ten ještě podtrhla kamenná mohyla v jeho středu, připomínala dávné keltské menhiry. Když vstoupíte do labyrintu, vaše kroky povedou přesně určenou cestou. Jen na vás záleží, zda půjdete podle pravidel. Najít střed labyrintu je snadné jen zdánlivě. Leží přímo před vámi a vy se ocitnete během chvilky v jeho blízkosti. Jaké je však vaše překvapení, když najednou zjistíte, že místo k cíli cesty směřujete na její okraj! V tu chvíli se nacházíte v první části trojdílné mystické cesty, během níž dochází k očištění a zbavení se negativních myšlenek.

Ostatní členové skupiny byli překvapení, ozvaly se i komentáře plné zklamání, někteří jedinci z labyrintu odešli, ač jim ostatní radili, aby pokračovali, že to není tak složité, stačí jen stále jít. Výraz štěstí a úsměv se objevoval na tvářích těch, kteří to nevzdali a dorazili do cíle, čímž zvládli druhou část mystické cesty. Tehdy může dojít k jakémusi vnitřnímu osvíceni. Při návratu zpátky obvykle vnímáte lehkost. Cestu přece už znáte a provází vás pocit tiché radosti a uvolnění. Návrat je poslední, třetí částí mystické cesty, můžete při něm prožít i pocit sjednocení - se svým tělem, myslí a prostorem.
(ls)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272329
DnesDnes1221
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden3740
Tento měsícTento měsíc4578

Partnerské weby