Paní Alena Kašpárková z Ostravy do redakce zaslala několik tipů, jak můžete svému dítěti pomoci v případě, že má určité zdravotní potíže.

+ Hřebíček proti bolesti v krku:
Dejte dítěti rozkousat 1 až 2 hřebíčky, šťávu nechť spolyká. Než se hřebíček rozmělní, bolest v krku zmizí (Pozn. red.: Recept je jistě účinný, neboť hřebíč ková silice má antibakteriální a narkotizující účinky, čehož využívali dříve zvláště zubní lékaři - k místnímu tlumení bolesti. Někdy se též vyrábělo hřebíčkové kloktadlo proti zánětům sliznice v ústech a hltanu. Nedávejte však dítěti hřebíček žvýkat příliš často nebo ve větším množství, má lehce leptavý účinek!).

+ Třezalkový olej na bolest bříška:
Bolesti bříška u dětí nejsou ničím výjimečným. Proč se na ně nepřipravit předem?
Natrhejte si hrst čerstvých květů třezalky a půl litru lisovaného olivového oleje. Květy rozsekejte nadrobno (lze je rozmixovat v mixéru) a smíchejte s olivovým olejem. Nalijte do světlé láhve a obvažte plátnem. Nechte láhev stát 3 - 4 týdny na slunci a každé 3 dny protřepejte. Olej získá purpurové zabarvení. Přeceďte a uchovávejte v tmavé láhvi. Olej můžete použít u malých dětí na bolest bříška a u dospělých při artróze, revmatických obtížích a na povzbuzení krevního oběhu. (Pozn. red.: Třezalkový olejíček se též dá využít proti migrénám, na opary, při hojení tupých poranění).

+Dětský čaj proti plynatosti:
Vezměte stejné díly fenyklu, natě bazalky, květu heřmánku a natě máty. Všechny bylinky smíchejte, zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi 15 minut luhovat. Čaj podávejte neslazený spolu s teplým obkladem přiloženým na bříško.
(cul)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275086
DnesDnes721
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6497
Tento měsícTento měsíc7335

Partnerské weby