Od 27. srpna do 2. září 2011. Podle lidové meteorologie se dostavuje augustinské léto, vztahující se ke svátku sv. Augustina (28. 8.). Na přelomu srpna a září se začíná uplatňovat jilské ochlazení, které má vazbu na sv. Jiljí (1. 9.). Koncem srpna a počátkem září již můžeme pociťovat, že se léto sch yluje do své závěrečné etapy obdobně jako hlavní letní prázdniny. Postupné ochlazování je zvláště pak citelné v ranních hodinách, zejména při celonočním vyjasnění, ale někdy už také přes den můžeme cítit chladnější povětří při zvětšené oblačnosti a vanoucím větru: "Svatý Augustin (28. 8.) udělá z tepla stín. Kolem svatého Augustina odcházejí pryč teplé dny. Jak je teplo o Augustinu, tak bude studeno na Kateřinu (25. 11.). Do staročeských pranostik se sv. Augustin dostal až z daleké severní Afriky, kde působil jako biskup a učitel v Hippu. Svatý Augustin patří ke čtyřem velkým západním církevním otcům. Když přijal v Milánu křest, vrátil se do své vlasti na území dnešního Alžírska. Svatý Augustin představoval jednoho z nejnadanějších kazatelů všech dob. Jeho dobrota byla údajně bezmezná a jeho vliv sahal daleko za hranice biskupství. Sv. Augustin se stal patronem teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Byl často vzýván za dobrý zrak.

Další rčení, které připomíná: "Na Stětí svatého Jana Křtitele /29. 8.) přestávají parna," jen potvrzuje pozvolna klesající teploty. Někdy ukončí parné dny také deštivé počasí, což mnozí workoholici s oddechem uvítají, zatímco rekreanti vzpomínají s nostalgií na teplé letní dny na březích moře, rybníků, koupališť nebo třeba na chalupě či zahradě. Některé výroky lidové meteorologie si potom všímají toho, že výrazná vlhká povětrnost by nyní některým plodům zrovna moc neprospívala: "Když na den Stětí svatého Jana Křtitele prší, velikou zkázu ořechy trpěti mají. Když na Jana Křtitele hojně prší, kazí se mnohé ovoce."

Pokud se jedná o skutečný dlouhodobý průběh povětrnostní situace, končí kolem 30. srpna pozdní augustinské léto, na které navazuje další etnometeorologický úsek jilského ochlazení. Toto pojmenování je dáno především tím, že na tuto chladnější singularitu upozorňují především některé pranostiky ke dni svatého Jiljí (1. 9.): "Jiljí podzim začíná. Svatý Jiljí slunce mírní. Svatý Jiljí tváře bílí. O svatém Jiljí jdou jeleni k říji." Jedna z legend vypráví, že poustevníka Jiljího, pocházejícího z Řecka (kterého si pranostiky zařadily na první zářijový den), navštěvovala každý den v jeho jeskyni laň, která ho živila svým mlékem. Když byl nechtěně zraněn královským šípem, král mu jako protislužbu slíbil nechat postavit v samotě klášter. Jiljí se pak stal prvním opatem a vedl klášter až do své klidné smrti ve Francii roku 720. Svatořečený Jiljí se pak stal patronem myslivců, pastevců, koňských handlířů, trosečníků, lučištníků, žebráků, malomocných, trpících matek a pomocníkem v nouzi. Byl vzýván proti duševním chorobám, neplodnosti, suchu, ohni a bouři.

Třebaže jilské ochlazení patří ještě stále k pozdnímu létu, snaží se množství různých výroků a rčení předpovídat možné očekávané počasí v poletí nejen do 20. září, ale i v celém dalším podzimu: "Svatý Jiljí pevně své počasí drží. Jaké počasí o Jiljím panuje, takové celý měsíc se ukazuje. Pro ornici i osení výhoda, když na Jiljího slunečná pohoda. Na svatého Jiljí jasno, nastane suchá jeseň. Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí. Prší-li na sv. Jiljí, budou otavy shnilý. Je-li střídavě o Jiljím, je střídavé poletí. Jiljí jasný - podzim nastane krásný. Je-li pěkně na Jiljí, bude pěkně také čtyři neděle po Jiljím."

V mnoha letech jsme u nás měli na přelomu srpna a září teplé letní povětří bez nějakého výraznějšího ochlazení, třebaže se v prvních zářijových dnech mohly dostavit slabší dešťové přeháňky. Přesto se čas od času ve větší či menší míře jilské ochlazení dostavuje. Jedno z nejvýraznějších jsme v poslední řadě let prožívali v roce 1995, kdy za deštivého počasí dosahovaly denní maxima pouze 10 až 12 stupňů Celsia. Mnozí se v ten čas také pro chlad předčasně vraceli ze svých dovolených, aby se vyhnuli velmi pravděpodobnému nachlazení. Jilské ochlazení se u nás uplatnilo také před rokem v roce 2010. Tehdy měsíc září jako celek zůstal srážkově kolem normálu, avšak teplotně podnormální.
PAVEL KOVÁŘ
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336120
DnesDnes252
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1835
Tento měsícTento měsíc16277

Partnerské weby

apartman banner