Od 3. září do 9. září 2011. Zvolna končí jilské ochlazení a vlády se ujímá mariánské pozdní léto, které se vztahuje k Narození Panny Marie (8. 9.). K dalším pranostickým světcům tohoto času patří svatá Bazilisa a svatý Mansvet (3. 9.) i svatý Viktorín (5. 9.). Pranostiky jistě nepřehánějí, když nám sdělují: "Na svatého Mans veta léto od nás utíká. Na den svaté Bazilisy chladno často někdy čiší." Bazilisa představovala dítě, které žilo koncem 3. století v Turecku. Jako desetiletá dívka podstoupila při pronásledování křesťanů mučednickou smrt. Jedno z lidových podání pak sděluje, že děvče snášelo nejstrašnější mučení tak statečně, že přítomný pohanský místodržící se sám měl údajně obrátit na křesťanskou víru. Bazilisa se stala patronkou kajících matek a ochránkyní proti omrzlinám.

Pokud se jedná o slunné a příjemné počasí začátkem září, není zdaleka všechno ztraceno, i když je nutno přiznat, že koupání na letních plovárnách, řekách, rybnících i vodních nádržích přece jenom končí. V některých letech však letní sezóna u vody pokračuje s jistou opatrností dál. Tak tomu bylo například v mimořádně teplém roce 2000, ale i jindy v minulosti. Třeba 8. září roku 1885 u nás panovaly horké dny i v tento čas, přičemž teplota v pražském Klementinu se vyšplhala na 29,5 stupně Celsia. Ještě tepleji bylo v roce 1834 - to v Praze 7. září zaznamenali teplotní rekord 32,2 stupně Celsia. Nakonec ten, kdo si bere dovolenou v září, může ještě někdy při slunění nachytat více bronzu než ti, kteří si ji vybrali v červnu nebo v první polovině července, kdy svatý Medard s oblibou plní svůj deštivý a vlhký plán.

Teplé a vlhké zářijové povětří může v některých letech přinášet ještě docela slušné letní teploty i s výskytem bouřek. Proto s nimi pranostiky počítají navzdory tomu, že v září jsou už bouřky vzácnější a oproti předchozím jarním a letním měsícům už málo četné a pravděpodobné: "Jestliže se bouřka v září v prvé polovici strhne, vše se dobře daří, přijde-li ale na konci září, hospodáři mnohý plán zmaří. Na den Jiljí hrom a blesky - celé září mokré stezky. Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát sněhem každý strom. Bouřky v září - zůstane dlouho teplo. Bouřky v září zvěstují mnoho sněhu v zimě."

Ke známému pranostickému období patří mariánské léto, které přeruší předchozí chladnější a vlhčí ráz povětrnosti. Podle starého lidového označení se jedná o téměř pravidelně nastupující několikadenní slunečné a teplé období v první zářijové dekádě: "O svatém Viktorínu (5. 9.) opět už je teplo i ve stínu. Na Narození Panny Marie (8. 9.) se slunce musí pousmát, i kdyby mělo v noci vstát." Narození Panny Marie (8. 9.) patří k důležitým referenčním dnům a navíc se jedná též o mimořádně významnou světici - matku Ježíše Krista, neboli matku Boží, která se stala patronkou křesťanstva,ale také hostinských, kuchařů, kožešníků, soukeníků, hrnčířů, lodníků, perníkářů, tkalců hedvábí a octářů. Patří snad k nejvíce vzývaným svatým, zejména proti bouři a blesku i v každé nouzi.

Významné oteplení a sušší povětří vedou nyní k tomu, že teploty dosahují opět svých letních hodnot a v některých letech se dokonce blíží i tropickým hodnotám. Tak tomu bylo například v letech 1798, 1885, 1895, ale i jindy. Přitom průměrné denní teploty se nyní pohybují v rozmezí od 16 do 17 stupňů Celsia. Do těchto dnů patří rovněž některá zoofenologická rčení, která upozorňují třeba na odlet stěhovavých ptáků nebo na chování dalších živočichů: "Na narození Panny Marie hadi a štíři do podzemí míří. Panny Marie Narození - vlaštoviček shromáždění. Když vlaštovice letí - je to znak poletí."

O tom, zda nastane suchý nebo vlhčí podzim, hovoří další výroky: "Jaké počasí na narození Panny Marie, takové potrvá čtyři neděle. Neprší-li o Marii Narození, bude suchý podzim." V prvé polovině září se mnohé pranostiky zaměřují na začátek klimatického podzimu, třebaže jeho nástup a trvání závisí značně na nadmořské výšce. Zatímco v nížinách může ještě doznívat letní ráz povětrnosti, na horách a vrchovinách už dostává počasí poněkud podzimní charakter: "Co srpen nedovařil, září nedosmaží. Co se v srpnu neuvaří, ani v září se nepodaří."
PAVEL KOVÁŘ


 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339242
DnesDnes133
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4957
Tento měsícTento měsíc19399

Partnerské weby

apartman banner