+ Vědci připouštějí, že existuje druhý tajný kód DNA! Od rozluštění genetického kódu v roce 1960 se předpokládá, že je užíván k zapsání informací o proteinech. Biologové však měli podezření, že stejný druh epigenetické dědičnosti existuje i na buněčné úrovni (naznačil to výzkum různých druhů buněk v lidském těle, který odhalil, že ačkoli mají například kožní a mozkové buňky naprosto stejnou DNA, mají různé formy a funkce). Lidský genom je tvořen nejméně 4 miliony genových spínačů, které se nacházejí v kouscích DNA, jež byly označovány za „smetí“. To přitom zřejmě hraje klíčovou roli při určení, jak se které buňky, orgány či tkáně chovají. Při studii „smetí“ (částí DNA, které nejsou geny, ale obsahují pokyny pro proteiny) objevili komplexní systém, který řídí geny. Alespoň 80 procent z DNA, dosud považované za odpad, je aktivní a potřebný. Dalších 15 až 17 procent má vyšší funkce, které se odborníci snaží dekódovat. Nové poznatky vysvětlují změny DNA či mutace, které nastávají v průběhu života nebo v reakci na vibrační změny uvnitř DNA. Genetický kód používá 64 písmen abecedy, které se nazývají kodony. Některé kodony podle posledních studií mohou mít dva významy, nazývají se duony. Jeden popisuje, jak jsou proteiny utvořeny, druhý dává pokyny buňce, jak jsou geny řízeny.
+ Američtí přírodovědci sledovali delší čas vliv oteplování v Severním ledovém oceánu. Studie potvrdila jejich očekávání - v souvislosti s klimatickými změnami mizí ledový příkrov, Severní ledový oceán má více volné hladiny. Mohlo by se zdát, že to bude přínosné pro lodní dopravu, jenže je tomu právě naopak. Při bouřích se tu totiž nově tvoří extrémně velké vlny - mohou být vyšší než rodinný dům! Vlny jsou nejen hrozbou pro lodní dopravu, ale způsobují i další tání zbytku ledového příkrovu, který svou silou při nárazech rozbíjejí.
+ Pracovníci univerzity v Miami zjišťovali, jak vzniklo Bahamské souostroví. Jak se zdá, hlavní roli sehrál písek a prach z africké Sahary! Saharský písek i prach jsou bohaté na železo, jež je zdrojem živin pro speciální druh bakterií, díky nimž vznikl vápencový základ souostroví. Vítr, který vane nad africkou pouští, vynáší písek a prach vysoko do atmosféry a zanáší je až o 8 000 kilometrů dál západně k břehům Severní Ameriky a Karibiku.
+ Experti z kalifornského institutu vytvořili průhlednou myš. V jejím transparentním těle lze sledovat jednotlivé orgány a jejich vzájemné propojení. Zprůhlednění tkání se dosáhlo tím, že byly do krevního oběhu a míchy mrtvých těl myší zbavených kůže aplikovány chemikálie.
Některé z nich odstraňují tukové buňky, jež brání pronikání světla do tkání, další tkáně konzervují a udržují pohromadě. Vědci docílili průhlednosti všech vnitřních orgánů, nikoli však kostí. Předpokládá se, že by nový objev mohl pomáhat v případě diagnostikování některých nemocí, při sledování detailů nervové soustavy, šíření rakoviny nebo virů tělem atd., může odborníky přivést k objevům nových léčebných metod.
+ Bývalý španělský profesor fyziky Manuel Linares vymyslel neobvyklou - „chameleonskou“ - zmrzlinu! Při její výrobě využil své vědecké znalosti a za pomoci kolegů vytvořil zmrzlinu, která mění barvu v závislosti na změnách teploty a kyselého prostředí v lidských ústech. Zmrzlina je z ovoce a přírodních ingrediencí, ale po nabrání do kornoutku se kopečky ještě stříkají speciálním roztokem. Ten urychluje proces změny barvy, takže původně modrá barva se během konzumace mění přes růžovou až k fialové.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169473
DnesDnes76
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden723
Tento měsícTento měsíc15649

Partnerské weby