+ Poslední studie z univerzity v Oxfordu naznačila, že virus HIV mutuje a přizpůsobuje se lidskému imunitnímu systému. Jinými slovy - slábne, stává se méně infekčním, přirozeně se mění v mírnější a méně smrtelnou podobu sebe sama. V posledních letech trvá také podstatně delší dobu, než se přemění na AIDS. Během výzkumu byly porovnány infekce HIV v Botswaně s infekcemi z Jižní Afriky, kde virus udeřil o deset let později. Potvrdilo se, že se inkubační doba pro první příznaky AIDS zvýšila z deseti let na 12 a půl roku. Virus je však nadále nebezpečný. Podle Světové zdravotnické organizace se od samého počátku epidemie nakazilo virem HIV téměř 78 milionů lidí a zhruba polovina zemřela.
+ Je známo, že řada živočišných druhů využívá mimikry jako životní nutnost, aby se skryla před predátory. Laboratorní pokusy skotských přírodovědců nedávno prokázaly, že barevné maskování využívají i křepelky pro svá vajíčka, aby zvýšily šanci ještě nevylíhnutých potomků na přežití. Studie ze Skotska ukázala, že vajíčka lze z jistého úhlu pohledu přirovnat k otiskům prstů. Vzorově se liší jak mezi jednotlivými druhy, tak i mezi jedinci. Během laboratorního experimentu poskytli badatelé křepelkám na výběr různě zbarvené povrchy. Křepelky si samy měly vybrat, kam snesou vajíčka. Z výzkumu vyplynulo, že si jsou křepelky vědomy svého osobního vzoru, který nesou jejich vajíčka, a také si podle toho vybírají písek, do něhož vajíčka snášejí. Lehčí písek volí, mají-li méně skvrnitá vajíčka, tmavší písek vybírají v případě, že jejich vajíčka nesou více hnědých skvrn.
+ Britští experti zjistili, že délka života ve světě od roku 1990 stoupla o víc než šest let. Příznivý vývoj je přisuzován úspěšnému boji s chorobami, mezi něž patří rakovina a srdeční onemocnění ve vyspělých státech, nebo tuberkulóza, malárie a střevní katar v chudých zemích. Přestože očekávaná délka života roste prakticky všude, existují výjimky. Jde o státy subsaharské Afriky. Tam se naopak za posledních 24 let očekávaná délka života o pět let snížila. Na vině má být AIDS.
+ Biologové z univerzity ve skotském Aberdeenu objevili v Mariánském příkopu, který je označován za nejhlubší místo na Zemi, nový druh ryby. Jakkoli byl dosud zaznamenaný nález aktivního výskytu ryb do hloubky 7,7 kilometru, tento objev dosavadní rekord překonal. Zaznamenal podmořský život v hloubkách přes 8 kilometrů. Zhruba patnácticentimetrová ryba je novým poddruhem ze skupiny s anglickým označením snailfish, který se vyznačuje oválnější hlavou a průhledným tělem. Její pohyb nemá pevnou strukturu, vodou jakoby klouže.
+ Lék Ibuprofen (u nás prodávaný i jako Ibalgin) zřejmě pomůže nejen při migrénách a bolestech, ale možná prodlužuje i život. Délka dožití se zvýšila o 10 až 17 procent u všech laboratorních organismů (kvasinek, octomilek a červů), na nichž to biochemici testovali. Vliv na prodloužení života laboratorních organismů může mít lék díky skutečnosti, že má protizánětlivé účinky. Záněty tkání jsou jedním z doprovodných jevů stárnutí, které jej také urychlují. Také bylo zjištěno, že lidé, kteří užívají ibuprofen, dlouhodobě vykazují nižší riziko vzniku dvou nemoci související s věkem - Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Vědci ale zdůrazňují, že přes podobnost živých organismů to, co funguje u kvasinek nebo octomilek, zdaleka nemusí fungovat u člověka. Ve výzkumu budou pokračovat.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275637
DnesDnes92
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden92
Tento měsícTento měsíc7886

Partnerské weby