+ Podle odborníků z Curyšské univerzity ovlivňují moderní dotykové smartphony mozek uživatelů jinak než „hloupé“ mobilní telefony. Vědci spolupracovali s několika desítkami dobrovolníků, kterým 10 dní monitorovali EEG. Dvě třetiny účastníků experimentu používaly dotykové telefony a jedna třetina měla k dispozici klasické tlačítkové mobily. Ukázalo se, že u těch, kteří používali dotykové telefony, byla somatomotorická oblast mozkové kůry (ta přijímá dotykové, tlakové, bolestivé, tepelné senzorické informace z receptorů umístěných např. v kůži) mnohem aktivnější.
+ Experti z Kalifornie vyvinuli „zázračnou pilulku na hubnutí“. Jde o lék, který nazvali fexaramin. Po požití aktivuje molekulární přepínač, jenž uvolňuje žlučové kyseliny do střev v reakci na jídlo. Za normálních okolností žluč pomáhá tělu s trávením přijímané potravy. Pokud lék napodobí fyziologické procesy, jež probíhají při konzumaci jídla, bude se mozek domnívat, že spaluje imaginárně přijímané kalorie. Místo toho spálí ty, které už jsou v těle uloženy jako podkožní tuk. Nový lék byl zatím odzkoušen u myší. Nyní se budou jeho účinky testovat na větších zvířatech (primátech) a v poslední fázi u lidí. Proces může trvat několik let, ale vědci věří, že lék bude přínosem pro léčbu obezity.
+ Snímky z oblasti marťanského jezera Gillespie Lake, které pořídil Rover Curiosity, vyvolaly mezi vědci zajímavý ohlas. Geobioložka Nora Noffke z univerzity Old Dominion na nich totiž identifikovala struktury, jež vytvořili mikrobi. Existoval v jezeře skutečně mikrobiální život? Vědkyně je přesvědčena, že má v rukou věrohodné důkazy někdejšího života na Marsu.
+ Zvýšená konzumace červeného masa je spojována s rozvojem některých druhů rakoviny. Američtí vědci věří, že zjistili, proč tomu tak je. Zaměřili se na molekulu cukru zvanou Neu5Gc, která byla nalezena v rakovinných tkáních. Lidské tělo ji přirozeně neprodukuje, přijímá ji v potravě a jako nejrizikovější se v souvislosti s tím projevilo maso hovězí, bizoní, vepřové a jehněčí. Molekuly cukru spouští imunitní odpověď, která v těle vyvolává zánět, což v konečném důsledku přispívá k růstu nádoru. Dlouhodobé vystavení tomuto cukru způsobilo u myší zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny na pětinásobek, nejčastěji se u nich vyvinuly nádory v játrech.
+ Kdy se dostali psi na americký kontinent? Na tuto otázku hledali odpověď antropologové z Illinois. Zabývali se genetickými rysy ostatků téměř stovky psů nalezených během vykopávek z celé Severní a Jižní Ameriky (psům se kdysi stavěly i hrobky, lidé si jich vážili a chovali ke svým pomocníkům úctu). Důkazy, které vědci získali, nasvědčují tomu, že psi přišli do Ameriky teprve před 10 tisíci lety. To znamená tisíce let potom, co se v Novém světě objevili první lidé.
+ Tým amerických a korejských výzkumníků vyvinul smart skin - tedy „chytrou kůži“. Je ultra lehká a lze jí potáhnout protézy. Je v ní zabudována síť funkčních senzorů doteku a tepla (senzory jsou z křemíku a zlata), která je napojena na nervy a vysílá signály do mozku. Tato umělá kůže se tedy chová - reaguje při dotyku velmi podobně jako kůže normální.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340930
DnesDnes95
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden901
Tento měsícTento měsíc21087

Partnerské weby

apartman banner