+ Už na konci letošního roku by se měl objevit na farmaceutickém trhu nový lék na AIDS. Jde o antivirotikum, které sice AIDS nevyléčí, ale zabrání množení smrtelného viru HIV a tím pomůže ke zlepšení kvality života pacientů. Na vývoji léku se společně podíleli čeští vědci z pražského Ústavu organické chemie a biochemie a odborníci jisté americké farmaceutické firmy.
+ Američtí vědci z Národního úřadu pro ovzduší a oceány objevili světový unikát - teplokrevnou rybu. Teplokrevnost byla dosud považována za vlastnost, která odlišuje savce a ptáky od ryb. Ovšem Leskyně skvrnitá (Lampris guttatus) na rozdíl od ostatních ryb vytváří při plavání tělesné teplo. Jde o rybu až dva metry velikou, jasně červené barvy, která tvarem připomíná zploštělý disk. Udržet si tělesnou teplotu vyšší, než má okolní voda, jí pomáhají speciální mechanismy - tzv. protiproudé výměníky tepla, které má v žábrách.
+ Průsvitnou kávu - tzv. Clear Coffee - vynalezl šestadvacetiletý David Nagy z Košic. Nápoj má sice chuť i vůni kávy, ale jinak vypadá jako minerální voda. Obsahuje praženou kávu, čistou vodu a kofein. Mladý vynálezce dosáhl úpravy zabarvení bez použití chemikálií i přídavných látek, pouhým fyzikálním procesem. Výhodou průsvitné kávy je, že vás neušpiní, pokud se polijete. Podává se studená a laboratorní testy již potvrdily, že z hlediska trvanlivosti i bezpečnosti je nový nápoj v pořádku.
+ Mezinárodní lékařská studie ukázala oproti původním předpokladům, že chlad je větší zabiják než horko. Chladné počasí stálo v uplynulých letech za smrtí lidí dvacetkrát častěji než vlny veder. Nadměrná zima stejně jako vedro zatěžuje především srdce a krevní oběh, navíc ale přináší i riziko onemocnění dýchacích cest a oslabení imunity. Vědci analyzovali 74 milionů úmrtí ve 13 zemích světa, k nimž došlo v letech 1985 až 2012. Jak také vyšlo překvapivě najevo, extrémní výkyvy teplot nejsou člověku tak nebezpečné jako mírná snížení či zvýšení proti dlouhodobému průměru.
+ Endokrinologové z Pákistánu sledovali vliv kouření marihuany na dospívající mládež. Spolupracovali se skupinou několika set nekuřáků a několika set chlapců závislých na marihuaně, mimo jiné zkoumali hladiny určitých hormonů v jejich tělech. Na základě výsledků své studie dospěli k závěru, že mladíci, kteří kouří marihuanu, jsou v dospělosti menší než jejich vrstevníci, kteří droze neholdují. A to až o decimetr! Užívání marihuany totiž může vyvolat stresovou reakci, která stimuluje začátek puberty, ale potlačuje růst.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342509
DnesDnes418
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2480
Tento měsícTento měsíc22666

Partnerské weby

apartman banner