Jednou za jedenáct let se pralesy ceylonských hor stávají jevištěm podivných událostí. Příčinou těchto událostí odehrávajících se v osudových jedenáctiletých intervalech je keř nilloo, rostoucí hojně v pralese ve výši přes 1 200 metrů, který kvete jen

jednou a po odkvětu hyne. K tomu dochází právě jednou za jedenáct let. Potom však kvete tak bohatě, že tisíce hektarů džungle se stávají rudě rozkvetlou zahradou.

První, kdo spěchá na tuto nádhernou hostinu, jsou včely. Přilétají začátkem dubna, kdy nilloo začíná kvést. Co je přiláká v takovém množství přesně ve správný čas do horských pralesů, aby sály hojný žlutý nektar, je tajemstvím. V březnu každého jedenáctého roku ale všichni lidé žijící v obvodu 80 kilometrů vídají nesmírné roje včel letících jedním směrem, do ceylonských hor porostlých keřem nilloo. Za včelami letí ptáci, kteří se živí jimi nebo jejich medem. Velké oplodnění květů keře nilloo znamená velkou úrodu bobulí, jež jsou oblíbenou potravou také divokých holubů, myší, vepřů a vysoké zvěře, za nimi putují draví ptáci i šelmy. A tak, jakmile květy začnou odkvétat a objeví se bobule, nastává velké stěhování ceylonské zvěře.

Divocí holubi přilétají po tisících, aby sezobali bobule, divocí vepři, hosté z nížinatých pralesů, spokojeně chrochtají, pasouce se na spadaných bobulích, zatím co myši se množí, až je jich plný prales.

Nad prostřeným hodovním stolem krouží velcí orli  i menší sokoli, spouštějící se dolů na hady a myši. V noci je vystřídají sovy. A zatím se mezi pralesními velikány klidně prochází lehce našlapující levharti, poslední hosté, kteří přispěchají k hostině, aby se tu nasytili, aniž by museli využívat svoji lstivost. Do pralesů porostlých keřem nilloo je vedl jejich pud - držet se blízko kořisti.

Koncem května a začátkem června všechny bobule keře nilloo uschnou a opadají a veškerá zvěř se rozptýlí do nižších poloh.

(ryp)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2039716
DnesDnes704
VčeraVčera781
Tento týdenTento týden3301
Tento měsícTento měsíc14069

Partnerské weby