Co přimělo Jakuba Jana Rybu, aby v necelých jedenatřiceti letech napsal svou první a poslední ryze českou mši? Jaké okolnosti vedly jeho mysl k tvorbě vroucích veršů plných prosté a nenucené zbožnosti, jež se staly jednou z nejkrásnějších

oslav Kristova narození? Těžko odpovědět. Můžeme však alespoň poodkrýt možné důvody, které se mohly, ale nemusely, stát Rybovi rozhodující inspirací.

Oslava zrození Spasitele

Píše se rok 1796. Je tomu již více než rok od ukončení vleklého a nepříjemného sporu učitele Jakuba Ryby a faráře Kašpara Zachara. Výsledky Rybovy školní výchovy byly konečně uznány i jeho nadřízeným. S pokrokem a znalostmi svých žáků může být Ryba spokojen. Snad mělo být toto vše jistým zadostiučiněním za vynaložené úsilí, dosud tak nedoceňované, a pomohlo manželům Rybovým překonat těžké chvíle, neboť v dubnu tohoto roku přišli již o druhého syna.

Co se odehrává v Rybově nitru, co ještě může podnítit zaujetí tvořivou skladatelskou činností? Již čtvrtý rok trvá válka mezi rakouskou monarchií a Francií a pro Rakousko se nevyvíjí zrovna příznivě. Spojenecké Prusko uzavírá s Francií separátní mír a válka se blíží k hranicím Čech. Do země proudí uprchlíci z Německa, Praha zahajuje přípravy k evakuaci. Lidé hledají útočiště v kostelech, utíkají k zemským patronům a prosí o odvrácení válečných útrap. Zavládly strach a nejistota. Tím větší radost přináší všem občanům zvěst o vítězství rakouských vojsk v bitvě u Würtzburgu a Schwarzfeldu.

Francouzi se stahují za Rýn, bezprostřední nebezpečí je odvráceno. Všude se konají děkovné bohoslužby, vznikají oslavná díla, hlaholí zvony. S blížícím se adventem naděje na ukončení války vzrůstá. A snad právě tehdy se Ryba rozhodne oslavit tóny i slovy zrození Spasitele a vyjádřit tak odvěkou touhu lidstva po míru.

Sedm pastorálních mší, z toho jedna česká

A tak vzniká „Sedm pastorálních mší, z toho jedna česká“,jak uvádí soupis skladeb z let 1782 – 98. A právě pro tu se vžil název Česká mše vánoční. Ze zachovaného titulního listu skladby se dozvídáme o obsazení - 4 sóla, sbor, varhany, flétna, 2 klarinety, 2 lesní rohy, klarina-trubka, 2 housle, viola, violon-kontrabas, tympány.

Česká mše vánoční existuje v četných opisech, některé její části se hrají samostatně jako pastorely, z praktické potřeby byly také některé její oddíly transponovány o tón níž. Text byl přizpůsoben současné jazykové praxi, postupně byly přidávány další, nepůvodní party nástrojů…

Každopádně, stejně jako k Vánocům patří ozdobený stromeček, neměla by při rozdávání dárků chybět ani Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183128
DnesDnes453
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden2158
Tento měsícTento měsíc10067

Partnerské weby