Opuncie je v Mexiku takřka všudypřítomná a Aztéky byla kdysi považována za posvátnou. Tento kaktus je základem pro mnohé pokrmy mexické gastronomie - od polévek, salátů, marmelád, až po bonbony či dietní džusy, nebo dokonce

mouku. Extrakty z opuncie se přitom přidávají i do léků proti vysokému krevnímu tlaku a střevním problémům, najdete je v šamponech proti padání vlasů či v pleťových gelech. A to není vše.

V nedávné době v Mexiku odstartoval projekt, který využívá tento druh kaktusu i k výrobě elektřiny. Na obchod s opuncií se specializují jižně od mexické metropole v Milpa Alto. V této lesnaté zóně se pěstuje opuncie na 2 800 hektarech půdy. Odpadem ze zpracovávaných kaktusů (kůrou a bodlinami) se plní generátor - velký stříbrný válec, který je obklopený kontejnery propojenými sítí trubek. Zbytky kaktusů se drtí a míchají s bakteriemi, které přispívají k fermentaci a rozkladu. Vše se zahřeje na 55 stupňů Celsia a výsledkem procesu fermentace je bioplyn, z něhož se vyrábí „zelená“ elektřina. Generátor zpracuje denně tři až pět tun odpadu, vznikne tak více než tuna hnojiva a na 170 krychlových metrů bioplynu, tedy průměrně 175 kilowattů za hodinu.

(xar)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948862
DnesDnes215
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden215
Tento měsícTento měsíc18517

Partnerské weby