Co je to pás cudnosti? Opravdu to bylo jakési kovové či kožené zařízení, které znemožňovalo ženám provozovat erotické hrátky v případě, že se jejich manžel vzdálil na „služební cestu“, kterou se ve středověku staly třeba křížové výpravy? Daly se vůbec intimní partie do tohoto zařízení

uzamknout? Pokud ano, mohli přece existovat odborníci na paklíče, kteří ženám a dívkám za odměnu ze želeného sevření pomohli.

Dnes je již téměř jisté, že něco takového jako pás cudnosti ve skutečnosti nikdy neexistovalo. Ale jak si vysvětlit různá znázornění tohoto zařízení ve středověkých knihách a používání tohoto pojmu v knihách teologického charakteru? Vysvětlení je nasnadě. „Pás cudnosti“ zde není reálný předmět, ale jakési symbolické vyjádření nutnosti zachovávat neposkvrněnost, nebo-li náboženský symbol. Jen si vzpomeňte na svatební věnec, který měla nevěsta na hlavě do doby před svatební nocí. Posléze jí byl symbolicky nasazen čepeček, v dobách středověkých uvázána na hlavu plena.

Údajně nebyl nikdy nalezen ani jediný předmět, který by se dal za pás cudnosti považovat. A ty různé malůvky? Zřejmě šlo jen o žertovné obrázky středověkých kreslířů, kteří tak ironizovali obavu příslušníků mužského pohlaví z možné nevěry jejich snoubenek a manželek. Takové zbožné přání, řekli bychom.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044456
DnesDnes84
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc18809

Partnerské weby