+ Nejen tání ledovců je na vině stoupající hladiny moří. Vědci přišli také na to, že se začíná snižovat i dno oceánů. Odhadují, že se mořské dno propadá v průměru o 0,13 milimetru ročně.V některých oblastech jde o propad o 1 milimetr za rok, a to především v Severním ledovém

oceánu. O 0,4 milimetru ročně se propadá dno jižního Pacifiku. S tím, jak budou ledovce dále roztávat, se bude tento propad nejen zvětšovat, ale i zrychlovat. Pro lidstvo je však stále hlavní otázkou, o kolik se zvedne hladina moří vůči pevnině. Z tohoto hlediska je propad dna spíše pozitivní, protože nárůst hladiny moře se o tuto veličinu zmenší. Na druhou stranu to může vyvolávat falešný pocit, že hladiny moří nestoupají tak dramaticky nebo že tání ledovců nemá tak velké dopady, jak se myslelo.

+ Demence je novodobým strašákem. Starší populaci kromě ní ohrožuje i řada neurodegenerativních onemocnění, například Parkinsonova choroba, Alzheimer či dědičný stav, který poškozuje určité nervové buňky v mozku - Huntingtonova choroba. Na tu dosud neexistuje léčba, ale vědci přišli na to, jak alespoň změnit kvalitu života těm, kteří jí trpí. Tajemství spočívá ve stravování ve stejnou denní dobu. Výzkumníci z University of California omezili příjem stravy u myší, které trpěly touto nemocí. Jedna skupina dostávala potravu pouze v šestihodinovém intervalu, kdy byla nejaktivnější, ostatní měly možnost jíst, kdy se jim zlíbilo. Výsledky ukázaly, že myši, kterým byla podávána strava pravidelně, prokázaly lepší expresi genů a zdravější kardiovaskulární systém. Vědci jsou tedy přesvědčeni, že omezení stravy na osmihodinové intervaly může být užitečným nástrojem pro kontrolu neurodegenerativních nemocí.

+ Zajímavý nález se podařil italskému archeologickému týmu v Egyptě. Poblíž Starého suezského kanálu (Kanál faraonů) objevili pozůstatky opevnění, ve kterém nechybí pevnost, jež je nejzachovalejší z období před antickým Římem. Podle sdělení archeologů má zeď délku 22 metrů a je vysoká osm metrů. V údolí Vadi Tumilat, kde se pevnost nachází, vedla ve starověku obchodní cesta, která spojovala Egypt s Levantou a byla jakousi křižovatkou na cestě do Palestiny, Mezopotámie a Sýrie. Celý komplex je dlouhý 300 a široký 200 metrů, což byla na tehdejší dobu nebývale velká stavba.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2041612
DnesDnes108
VčeraVčera710
Tento týdenTento týden5197
Tento měsícTento měsíc15965

Partnerské weby