+ Drahé kovy - zlato a stříbro - symbolizují moc, bohatství a všemohoucnost Boha a tím i mimořádnost papežského úřadu. Stejný symbol mají tyto kovy i v erbu Jeruzalémského království. V heraldice se zlatá barva nahrazuje žlutou barvou a stříbrná

bílou.

Podle platné heraldické zásady nesmí být položený kov na kov (stříbro a zlato), nebo barva na barvu, ale musí být kov na barvu a naopak. Už v počátcích heraldiky bylo toto pravidlo porušeno v erbu Jeruzalémského království v Izraeli. Na stříbrném štítu je zlatý berličkový kříž, který má mezi rameny čtyři zlaté volné křížky (tzv. Jeruzalémský kříž). Velký kříž symbolizuje Ježíše Krista a malé křížky čtyři svaté evangelisty - Matouše, Marka, Lukáše a Jana.

+ Prvním papežem, který používal vlastní rodový erb, byl Inocenc III. (1198–1216), který měl na červeném štítu černo-žlutě šachovanou orlici.

+ Posvátný úřad papeže symbolizovaly klíče sv. Petra podložené pod štítem.

+ V papežské heraldice se používaly rodové erby u šlechticů, ostatní měli vlastní erby a řeholníci převzali figury z řádových erbů, které vyjadřovaly poslání papeže.

+ Na konci středověku se ve světské heraldice začaly užívat tzv. hodnostní koruny, které byly zobrazovány nad štítem a vyjadřovaly, jak název napovídá, hodnost (císař, král, kníže, hrabě či baron).

+ Nad znakem papežů se později objevila tiára (trojkoruna), která se vznášela nad štítem, a stala se součástí papežských znaků do roku 2005. Ve znaku papeže Benedikta XVI. byla v roce 2005 papežská tiára nahrazena mitrou.

+ Další zvláštností papežské heraldiky, která se začala používat už v pozdním středověku, je tak zvaný papežský štít (také koňský štít). Je to štít, který svým tvarem připomíná zepředu obrys koňské hlavy. Byl odvozen z kovového štítu, který chránil při turnaji čelo koně. Protože papež nebyl válečník a nenosil štít v ruce, měl štít s erbem na čele svého koně. 

+ Jan Pavel I.byl posledním papežem, který v roce 1978 použil svůj erb na koňský štít. Sv. Jan Pavel II. změnil tvar štítu, výrazný papežský koňský štítnahradil štítem gotického tvaru. To znak zjednodušilo a připodobnilo k papežským znakům raného a vrcholného středověku.

(luv)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096782
DnesDnes509
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3764
Tento měsícTento měsíc18568

Partnerské weby