Na první pohled byste nepoznali, že nejde o obyčejné městečko. Obytné domy připomínají tvarem stavebnici lego, fungují tu školky, knihovny. Tak v čem je Auroville v Indii jiné?

Toto „Město úsvitu“ vzniklo v roce 1968 a umožňuje soužití mužů i žen všech národností v míru a harmonii. Jeho obyvatelé

se rekrutují z více než pěti desítek různých národů a kultur, proto se o něm také hovoří v organizaci UNESCO jako o mezinárodním městě. V Auroville nejsou vymezeny hranice politické ani ekonomické, neřeší se tu původ ani náboženství. Neexistují tu dokonce ani peníze, ty zastupuje tzv. Aurocard. V ulicích nepotkáte jediný automobil, ty mají vjezd do města zakázaný. A na alkohol tam také v obchodech nenarazíte. Přestože existují určitá pravidla, nikdo je nekontroluje a nedohlíží na ně. Policii tu nemají a město řídí výbory sestavené z obyvatel. Vše je zkrátka postaveno na vzájemné důvěře.

Za zakladatelku - Matku - vize města Auroville je považována duchovní vůdkyně Mirra Alfassa. První plány města se v její hlavě zrodily v roce 1960, tehdy město rozdělila na čtyři zóny - průmyslovou (organické farmy), kulturní (obchody a podniky), obytnou a mezinárodní (oblast pro návštěvníky). V současnosti je hlavním cílem komunity být soběstačným ekoměstem. Potravu pro obyvatele převážně zvládne zajistit 15 farem (zabírají plochu 2,5 akru a zahrnují vše od kukuřičných polí až po ovocné sady). Co se týká mléka a mléčných produktů či sezónního ovoce, nic se do Auroville nedováží.

(cul)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096787
DnesDnes514
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3769
Tento měsícTento měsíc18573

Partnerské weby