V roce 1993 našli archeologové v řecké jeskyni Theopetra kosterní pozůstatky dívky, kterou pojmenovali Avgi (Úsvit), protože žila přibližně v období 9000 let př. n. l. A tato doba je považována za úsvit lidské civilizace. Možná by se tento objev stal jedním z mnoha a zajímalo by se o něj jen pár

odborníků, ale tým řeckých a švédských vědců se rozhodl zrekonstruovat podobu dívky. Na složité práci se podíleli společně s ortodontistou Manolisem Papagrigorakisem a švédským archeologem a sochařem Oskarem Nilssonem mnozí specialisté, například neurolog, radiolog či patolog.

Podle zubů určil doktor Papagrigorakis stáří dívky zhruba na osmnáct let, ale podle výsledků zkoumání kosterních zbytků byla podstatně mladší, což vědce zaujalo. Samotné rekonstrukci předcházelo naskenování lebky, která pak byla pomocí 3D tiskárny vytištěna. Na lebku poté vědci postupně přidávali jednotlivé svaly. Tuto část rekonstrukce lze považovat za poměrně přesnou, barvu vlasů, kůže a očí však museli specialisté pouze odvodit podle populačních znaků lidí obývajících danou oblast. Výsledek byl i pro odborníky dosti překvapivý, Avgi se neuvěřitelné podobá dnešním lidem, i když má o poznání mužnější rysy.

(luv)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096783
DnesDnes510
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3765
Tento měsícTento měsíc18569

Partnerské weby