+ Víte, na kterém místě naší planety by vás místní obyvatelé rozhodně nevítali a které je označováno jako nejnepřátelštější? Setkali byste se s agresivitou místních a riskovali tak svůj život? Je to ostrov Severní Sentinel. Žije zde totiž jeden z neizolovanějších kmenů světa. Lidé tu po

výdobytcích civilizace rozhodně netouží, ba právě naopak. Ostrov, ležící v Indickém oceánu, má rozlohu 60 kilometrů čtverečních a kolik lidí zde žije, to se přesně neví. Nejvyšší odhad je okolo 500 „duší“. V roce 1974 se sem zkusili dostat dokumentaristé a antropologové, kteří věřili, že přivezené dárečky domorodce obměkčí. Pak již jen hledali, kde nechal tesař díru, protože místní lidé je ohrožovali na životě a zahnali na útěk. Před 12 lety byli na Severním Sentinelu zabiti „cizí“ rybáři a obyvatelé ostrova stříleli šípy po helikoptéře, jejíž osádka přiletěla vyzvednout jejich těla.

+ Zanikne vesmír? Pokud ano, tak jakým způsobem? Vědci předkládají dvě varianty. Buď se jednoho dne zhroutí sám do sebe a vrátí se do podoby, kterou měl při velkém třesku, nebo nastane tak velký mráz, že to bude jeho konec. Jediná možnost, jak se zachránit, je přechod do paralelního vesmíru. Alespoň to tvrdí americký fyzik Michio Kaku. V daleké budoucnosti totiž lidé dokážou uskutečnit opravdové technické zázraky. Vše se může odehrát tak, jak předpověděl, ovšem za předpokladu, že paralelní vesmíry existují a že budou ještě žít lidské bytosti schopné tento přesun uskutečnit.

+ Nevysvětlitelný hluk trápí již osm let kanadské město Windsor. Co je ale jeho zdrojem, to se dosud neví. Má různou intenzitu, přichází nečekán a po nějaké době opět záhadně utichá. Místní obyvatelé z toho rozhodně nemají dobrý pocit, jsou podráždění, depresivní a trpí bolestmi hlavy. Někteří to nevydrželi a odstěhovali se. Záhadologové nemají jasno a hluk vysvětlují někdy až bizarně. Mají to na svědomí mimozemšťané? Či snad zde něco kuje vláda? Jedno z vysvětlení působí střízlivěji – vysoké pece na ostrově Zug. K tomu se však provozovatel - firma US Steel - odmítla vyjádřit, a tak je tajemství hluku stále nevyřešeno.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2100338
DnesDnes572
VčeraVčera898
Tento týdenTento týden572
Tento měsícTento měsíc22124

Partnerské weby