+ Papa urbis Romae – papež města Říma (4. - 5. století).

+ Papa urbis aeternae – papež věčného města (4. - 5. století).

+ Episcopus ecclesiae catholicae urbis Romae – biskup církve

všeobecné (katolické) města Říma. Od starověku pro biskupy a papeže s dodatkem města, v roce 1963 papež Pavel VI. dodatek města odstranil.

+ Succesor Petri – nástupce Petra. Titul změnil papež Pavel VI. na současné znění: Nástupce knížete apoštolů (Succesor principis apostolorum).

+ Caput Sancta Sedes – hlava Svatého stolce (Svaté stolice).

+ Caput Universalis Ecclesiae - hlava všeobecné církve. Tento titul výslovně zdůrazňuje primát a jurisdikci papežského úřadu nad ostatními biskupskými stolci.

+ Princeps sui iuris civitatis Vaticanae - kníže městského státu Vatikán. Tento titul vyjadřuje postavení papeže také jako hlavy suverénního státu. Vatikán je volenou monarchií a v jejím čele stojí panující papež.

+ Patriarcha Occidens – patriarcha Západu. Tímto titulem se připomíná dávná přináležitost římského biskupa k pětici starověkých křesťanských patriarchátů, jež byly centry duchovního rozvoje církve prvních staletí (Řím, Konstantinopol, Alexandrie, Antiochie a Jeruzalém). V roce 2008 titul zrušil papež Benedikt XVI. pro zlepšení vztahů s pravoslavnou církví.

Titul patriarcha náleží ještě biskupům v Konstantinopoli (Byzanc), Alexandrii (Egypt), Antiochii (Sýrie) a Jeruzalému. Později tento titul dostaly další diecéze – Benátky (přenesen z Grado 1451 a z Aquileje 1751), Lisabon (od roku 1716), Goa v Indii (1886). Latinské patriarcháty v Antiochii, Konstantinopoli a Alexandrii byly zrušeny v roce 1964, kdy došlo k vzájemnému uznání papeže Pavla VI. a cařihradského patriarchy Athenagora. Titul a pravomoci zůstaly pravoslavným patriarchátům. 

+ Zvláštností je znak lisabonského patriarchy, který nad ním má tiáru, protože v dobách ohrožení muslimy vzal lisabonské biskupství pod ochranu papež. Ve 14. století bylo biskupství povýšeno na arcibiskupství. Každé arcibiskupství je automaticky pod papežskou ochranou, a proto nemusí mít ve znaku jeho symbol. Arcibiskupové Lisabonu jaksi „zapomněli“ ze znaku tiáru odložit. Mimo svou arcidiecézi však používá patriarcha Lisabonu znak bez tiáry.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148994
DnesDnes551
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3262
Tento měsícTento měsíc16809

Partnerské weby