Doposud se soudilo, že požíváme-li pravidelně alkohol, může to mít negativní účinky na paměťové buňky. Popřípadě, přeženeme-li to, dostaví se tzv. „okno“ a my potom s údivem posloucháme, co se vlastně ten veselý večer dělo, nebo co jsme prováděli my… Ovšem nejnovější studie dokázala, že alkohol může

mít na paměť i účinky pozitivní. Vědci, kteří se bádání zhostili, zjistili, že pití alkoholu poté, co jedinec vstřebal nové informace, může mozku pomoci je lépe ukládat. Víme, že alkohol krátkodobou paměť blokuje, ale dlouhodobou neovlivní. Pokud se do té první nic nedostane, dlouhodobé informace se lépe uloží. Důkaz, že tomu tak je přinesl pokus britských vědců, kterého se zúčastnilo 88 lidí. Ti se učili nová slovíčka v cizím jazyce. Pak je vědci rozdělili do dvou skupin, z čehož jedné podávali alkohol.

A jak to dopadlo? Druhý den, když byli účastníci pokusu vyzkoušeni, skupina, která si dopřála víno (každý zhruba dvě sklenky), si opravdu naučená slovíčka lépe pamatovala.

Buďme však v hodnocení výsledků výzkumu opatrní. Lékařská věda už dokázala, že nemírné pití alkoholu má na zdraví negativní vliv. Nějaké rychleji naučené slovíčko v cizím jazyce nám tedy za to nestojí.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046032
DnesDnes667
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3564
Tento měsícTento měsíc20385

Partnerské weby