Je považována za jednu z nejkrásnějších katedrál na světě. Právě do ní umístil Victor Hugo děj svého románu Zvoník od Matky boží. Ročně ji navštíví 10 milionů lidí a je stará více než 850 let. Jde o slavný chrám Notre Dame v Paříži. Již v době, kdy Victor Hugo psal svůj román, poukazoval na to, že se

na katedrále začíná projevovat zub času. Pařížští „konšelé“ ho vyslyšeli a stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Francouze vzal jeho román natolik za srdce, že ochotně přispívali do veřejné sbírky.

Nyní je situace vážnější. Na stavu světově proslulé památky se totiž podepsaly vítr a kyselé deště, stavba se na několika místech drolí. Památkáři troubí na poplach a již nyní je jasné, že oprava spolkne na 150 milionů eur. Pomohou zahraniční mecenáši? Například Američané, kteří patří mezi nejčastější návštěvníky katedrály? Myšlenka vybírat při návštěvě tohoto svatostánku vstupné, aby se rychleji sehnaly finance, byla rychle smetena ze stolu. Pařížské arcibiskupství prohlásilo, že návštěva Notre Dame musí bezpodmínečně „zůstat grátis“. Rekonstrukce však nebude jednoduchou záležitostí. Architekti zdůrazňují, že u gotického slohu má každý prvek nenahraditelnou funkci. Stavba se sice nezhroutí, jestliže přijde dočasně o tři elementy.

Základní kámen proslulé katedrály byl položen roku 1163 a celá stavba dokončena v polovině 14. století. Své si zažila během Velké francouzské revoluce. Zfanatizovaný dav, povzbuzovaný revolučními vůdci, ji vyraboval. Poté bylo roztaveno zlato a stříbro z oltářů a katedrála nově vysvěcena jako chrám rozumu. Odnesly to také sochy osmadvaceti judejských králů, protože lidé se domnívali, že jde o krále francouzské. Po revoluci byl chrám ve velmi zuboženém stavu, dokonce se uvažovalo o tom, že bude zbourán.

Ctižádostivý Korsičan Napoleon Bonaparte usoudil, že právě Notre Dame je tím nejdůstojnějším místem pro císařskou korunovaci. V roce 1804 svůj záměr uskutečnil a korunu na hlavu dostala i jeho tehdejší manželka Josefína.

(ls)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046032
DnesDnes667
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3564
Tento měsícTento měsíc20385

Partnerské weby