+ Součástí souostroví Markézy je ostrov Nuku Hiva, který je proslulý jednou zvláštností, a to desítkami podivných soch. Jak vznikly, to se ještě neví. Lidským bytostem se totiž vůbec nepodobají. Mají úzké oči, protáhlou hlavu a neobvykle ztvárněnou pusu. Jedná se o abstraktní zobrazení bohů, které uctívaly jiné kultury? Nebo se

lidé z tohoto ostrova setkali s mimozemskou civilizací?

+ Jak veliká byla Mayská civilizace? Mnohem větší, než se dosud soudilo. Mezinárodní vědecký tým objevil na severu Guatemaly pyramidy a paláce, které ukrýval neprostupný prales. Mayové byli zběhlí v používání pokročilých technologií, dokázali pomocí nich například regulovat vodní toky, stavět zavlažovací a terasové systémy. Byli to tedy zdatní zemědělci. Vědci zjistili, že se zde nalézalo na 60 tisíc domů, pyramid a chrámů a město bylo obehnáno hradbami, obranným valem a pevnostmi.

+ Je záhadou, proč se lidé v italské provincii Acciaroli dožívají velmi vysokého věku - na tisíc obyvatel zde žije osm desítek osob, kterým je více než 100 let. Bylo zjištěno, že nemají v těle téměř žádný biomarker, látku, kterou lze použít k identifikaci určitého biologického stavu. Vědci soudí, že nízká koncentrace tohoto biomarkeru umožňuje dobré zásobování svalů a kostí. Vliv na dlouhověkost má však bezpochyby také středomořská strava, ze které je složen zdejší jídelníček. Olivový olej, čerstvá zelenina, bylinky a ryby, to vše má pozitivní vliv na zdraví. Právě obyvatelé Acciaroli trpí podstatně méně kardiovaskulárními a onkologickými nemocemi.

+ Máme se obávat, že se 21. září roku 2135 trefí asteroid Bennu do Země? Pravděpodobnost, že se tak stane, je velmi malá, asi 1 : 2 700. Ale vědci se tím zabývají. Důkazem je akce Kladivo. Vesmírné lodě s devítitunovým nákladem – anebo rakety s atomovou náloží – by měly vychýlit asteroid z nebezpečné dráhy. Asteroid o průměru deseti kilometrů způsobil před 66 miliony lety konec éry dinosaurů. Bennu měří v průměru půl kilometru a váží 85 milionů tun. Náraz do Země by vyvolal explozi dvacetkrát větší než je síla největší vyzkoušené vodíkové bomby.

(ls)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046038
DnesDnes673
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3570
Tento měsícTento měsíc20391

Partnerské weby