Velká kolonie mravenců se dělí na několik skupin, z nichž každá má zvláštní funkci. Společnou prací vyvinuli tito neúnavní pracanti neuvěřitelné způsoby, jak využít to, na co v přírodě narazí. Tropičtí

mravenci z rodu Oecophylla například sešívají listy tak, aby si z nich vytvořili hnízda. Používají přitom jakési hedvábí vytvářené slinnými žlázami larev. Pár dělníků stojí na okraji jednoho listu a čelistmi k němu přitahuje druhý list. Ostatní dělníci tahají larvy sem a tam po listech, dokud nejsou hedvábnou látkou spojené. Tito mravenci - krejčíci, žijí v pralesích Afriky, jihovýchodní Asie a také v Austrálii.

Při krájení a odnášení listů se mravenci Atta nedokáží ubránit parazitickým mouchám. Proto stojí na stráži drobné dělnice, příliš malé na to, aby okusovaly a přenášely listy. Jsou však schopny spolu s většími dělnicemi postavit se útoku much. Některé z dělnic mravenců, nazývané "medové hrnečky", jsou zase schopny nasát takové množství nektaru, že se jim zadeček zvětší až do velikosti hroznového zrnka. Protože však nejsou schopny pohybu, nehybně visí ze stropu hnízda, přičemž jiné dělnice se o ně starají. "Medové hrnečky" slouží mravencům jako zásobárna potravy pro celé hnízdo po skončení sezóny nektaru.

(pak)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096964
DnesDnes691
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3946
Tento měsícTento měsíc18750

Partnerské weby