+ Dobrá zpráva pro matky, možná méně dobrá pro otce, zvláště mají-li chytrého potomka. Inteligenci svým dětem předávají rodičky. Alespoň podle závěrů výzkumu, který

uskutečnili vědci. Inteligence je totiž závislá na chromozomu X, který mají ženy dva a muži jeden. Badatelé nejprve zkoumali laboratorní, geneticky modifikované myši. Ty s velkou dávkou mateřských genů měly výrazně větší mozky a menší těla, zvířata s vyšší dávkou genů od otce to měla naopak. Výzkumu se následně zúčastnilo i několik tisíc lidí a většina vykazovala opravdu stejné IQ jako jejich matky. Genetika však, podle vědců, není jediným faktorem, který inteligenci určuje. Závisí i na prostředí, v němž se pohybujeme a vyvíjíme.

+ Nedostatek pohybu představuje vážný problém. Světová zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že se 1,4 miliardy dospělých vystavuje riziku chronických onemocnění. Na vině je jejich nízká fyzická aktivita. Nejhůř jsou na tom bohaté země: příliš sedavý způsob života vede téměř 40 % Američanů a 36 % Britů. Doporučení WHO týkající se fyzické aktivity přitom nejsou vůbec přehnaná. Zdraví dospělí by se každý týden měli hýbat minimálně 2,5 hodiny s průměrnou intenzitou nebo 75 minut s vysokou intenzitou. Alespoň dva dny v týdnu bychom pak měli provádět i nějaké činnosti posilující svaly. Nedávno uskutečněná studie však ukázala, že 32 % žen a 23 % mužů cvičí méně – a to i při započítání času stráveného chůzí, ježděním na kole či fyzickou aktivitou v práci.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2014395
DnesDnes284
VčeraVčera586
Tento týdenTento týden4475
Tento měsícTento měsíc10720

Partnerské weby