Turisté se domnívají, že má Praha lanovky tři. Tu na Petřín, v zoologické zahradě a na Smíchově. Ovšem posledně jmenovaná není lanovkou v pravém slova smyslu. Jedná se o pozemní výtah ve volné

přírodě.

Spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. V dolní části najdeme ubytovací prostory a v horní restauraci s vyhlídkou. Veřejnost v tomto výtahu může jezdit zadarmo.

Provoz výtahu byl zahájen v roce 1996 a letos bylo investováno třicet milionů korun na revizi dopravní kabiny. Ta změnila nejen tvar, ale i barvu z červené na bílou. Trať je dlouhá 156 metrů. Za 22 let provozu přepravila téměř 15 milionů pasažérů a urazila šest set tisíc kilometrů. Jízda trvá kolem půldruhé minuty.

Do kabiny se vejde dvanáct cestujících. Tu si pak (v případě, že ve stanici není) mohou přivolat. Na monitoru totiž lze sledovat, kde se právě pohybuje. Pasažér obsluhuje kabinu rovněž sám. Proto je zřejmé, že se jedná spíše o výtah. Při nástupu se nesmí zapomenout stiskem knoflíku zavřít dveře a dát povel k odjezdu.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166856
DnesDnes40
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2656
Tento měsícTento měsíc13032

Partnerské weby