+ Co to bylo za záhadnou nemoc, která na konci 15. století sužovala Anglii, o tom se vedou spory dodnes. Začala mezi vojáky a záhy získala přízvisko „anglický pot“. Klasický mor to však nebyl a na první pohled se zdálo, že si svou daň vybírá převážně

mezi šlechtou. Dokonce musela být na čas uzavřena univerzita v Oxfordu. Byl to snad trest za válku růží, kterou vyvolaly dva znesvářené rody? A jak se nemoc projevovala? Postižený trpěl silnými bolestmi hlavy, zimnicí a horečkou, při které se silně potil. Během několika měsíců na tuto nemoc zemřelo několik tisíc Angličanů. Anglický pot pak později řádil ještě ve Francii a Německu a naposledy ho Evropané zažili v roce 1551. Posléze nemoc zmizela tak rychle, jako se objevila.

+ Budou problémy s pískem? Ukazuje se totiž, že jeho zásoby nejsou tak neomezené, jak se dosud zdálo. Ve stavebnictví se ho spotřebuje obrovské množství. Například v Číně, kde probíhá stavební boom. Neobejde se bez něj ani sklářský průmysl a je ho zapotřebí i k výrobě betonu. Písek však nelze jednoduše odebrat třeba z rozsáhlých světových pouští. Je totiž příliš jemný a tudíž nepoužitelný. Ten nejlepší, vhodný pro účely stavebnictví, najdeme v říčních náplavech a na pobřeží moří. Stále ho však ubývá. Jak situaci vyřešit, to je úkol pro příslušné odborníky.

+ Komu patří stovky koster, které leží v jednom himálajském jezeře? Podle vědců se těla do jezera dostala zhruba v 9. století. Zajímavé je, že většina ostatků je ženského pohlaví. Jaká nečekaná událost je potkala? Z jakého důvodu tito lidé skončili tak tragicky? Mohla za to například bouře doprovázená neobvykle velkými kroupami? Při bližším zkoumání bylo jasné, že většina lebek je poškozena. Podle druhu prasklin se usuzuje, že lidem spadly na hlavu nějaké kulaté předměty.

(ls)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169473
DnesDnes76
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden723
Tento měsícTento měsíc15649

Partnerské weby