+ Téměř v žádné domácnosti nechybí na kuchyňské lince u dřezu houbička nebo hadr na nádobí. Před časem vědci zjistili, že v dlouho používaných houbičkách a hadrech žije značné množství škodlivých bakterií. V této souvislosti průzkum odhalil, že z

pěti set zkoumaných vlhkých hadrů a houbiček jich více než šedesát procent obsahovalo bakterie, které mohou škodit lidskému zdraví a způsobovat nejrůznější onemocnění. Přibližně v jedné čtvrtině zkoumaných vzorků se vyskytovala obávaná salmonela nebo stafylokok, které zejména ve Spojených státech patří mezi dvě hlavní příčiny nemocí přenášených jídlem. Odborníci proto doporučují jejich pravidelnou výměnu.

+ Mnoho vědců se už častokrát zabývalo otázkou, zda činnost na hranici lidských možností je právě tím nástrojem, s jehož pomocí lze využít veškeré rezervy skryté v člověku. Avšak maximální využití těchto rezerv zase řada odborníků označuje za nežádoucí přetížení organismu, které nejspíš povede k poruchám zdraví. Psychologické výzkumy prokázaly, že únava - tzv. emocionální neklid - se například u studentů plnících složité a obtížné programy projevuje podstatně méně než u těch, jejichž studijní plány byly poněkud zredukovány.

+ Před časem operovali američtí lékaři jedné z pacientek koleno bez narkózy. Pacientka totiž patřila ke specialistkám na hypnózu a trvala na tom, že se do hypnotického stavu uvede sama. Zatímco jiní pacienti trpí mnohdy ještě hodiny po narkóze nepříjemnými pocity a nevolností, prvním přáním této pacientky bylo dát si něco k jídlu a pití. Ta před operací přesně věděla, co ji čeká, a na vlastní zákrok se připravovala tři týdny. Měla utkvělou představu, jak si ke koleni přikládá tampon a polévá ho studenou vodou, aby předešla bolesti. Pevně se soustředila na představu, že neexistuje žádná bolest, a zároveň se snažila mít všechno pod kontrolou. Při operaci zůstala plně při vědomí a během přibližně hodinového zákroku si se svým chirurgem dokonce povídala. Pro lékaře to byl úžasný objev nových možností a funkcí těla. Přestože hypnóza zní spoustě lidí dost mysticky a případy, kdy nahrazuje narkózu, jsou zcela výjimečné, využívá se tato metoda i nás, například u stomatologa.

(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2316251
DnesDnes131
VčeraVčera924
Tento týdenTento týden1055
Tento měsícTento měsíc23177

Partnerské weby