+ Jídlo má dopad na mozek. Tuto skutečnost zjistili britští odborníci z řad lékařů. K pokusu, který ověřoval jejich teorii, si vybrali deset tisíc lidí ve středním věku, přičemž každý pátý testovaný člověk měl vyšší objem tělesné hmotnosti. Testovaní zároveň

absolvovali magnetickou rezonanci, která zobrazovala objem jejich mozku. Vědci došli k překvapujícímu závěru – u nejobéznějších lidí byl zjištěn menší objem šedé kůry mozkové. Bylo by nasnadě tvrdit, že objemnější jedinci trpí jejím úbytkem. Má však mozková kůra vliv na obezitu, nebo je tomu naopak? K vyřešení této otázky prý bude zapotřebí dalších studií.

+ V roce 2003 byla v chilském městě La Noria objevena mumie bytosti, která se jen vzdáleně podobala člověku. Měla protáhlou hlavu, jen deset párů žeber a vysoká byla asi 15 centimetrů. Byla pojmenována Ata a následně se ocitla ve sbírce španělského podnikatele a milovníka záhad. Ten ji zapůjčil k vědeckému zkoumání. Ata prošla počítačovou tomografií a dalšími testy na baskické univerzitě. Mumifikované tělo bylo v zachovalém stavu, ale teorie, že jde o lidský zárodek, se nepotvrdila. Na to bylo tělo příliš dobře vyvinuté. Šlo tedy o mimozemšťana, jak se mnozí domnívali? Výsledky genetických testů však dokázaly, že Ata má lidskou DNA. Ale zároveň se ukázalo, že její vzhled není důsledkem deformace nebo dosud známé abnormality. Spekulace, že mohlo jít o křížence mezi člověkem a návštěvníkem z vesmíru, nejsou tedy stále vyvráceny.

+ Roztroušená skleróza je onemocnění, jehož průběh sice v současné době lékaři dokáží zpomalit, ale zcela vyléčit ho dosud neumí. Odborníci z torontské a californské univerzity nedávno odhalili, že tzv. B buňky, jež produkují protilátku - imunoglobulin A - a mohou zánět v mozcích pacientů s roztroušenou sklerózou mírnit, migrují z mozku do střev. Laboratorní pokusy dokázaly, že když byl počet těchto buněk zvýšen, zánět mozku zmizel. Předmětem výzkumu je i zjišťování, jaké druhy střevních mikrobů tvorbu B buněk přirozeně podporují. Podle vyjádření badatelů to možná umožní léčit roztroušenou sklerózu modulací bakterií žijících ve zdravém střevě.

(elk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259569
DnesDnes473
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1158
Tento měsícTento měsíc14977

Partnerské weby