Katedrála ve francouzském Chartres je nejen gotickou perlou, ale ukrývá i řadu tajemství. Málokdo asi ví, že místo, na kterém byla postavena, se vyznačuje magickou silou, kterou rozpoznali příslušníci keltských kmenů na území dnešní Francie - Galové - a postavili zde

svatyni, v níž vykonávali náboženské obřady. Zanechali zde i studnu s léčivou vodou, o které se tradovalo, že kdo ji bude celých devět dní pít, toho opustí všechny neduhy. Studna byla součástí krypty pozdější gotické katedrály, ale v polovině 17. století ji církev nechala zasypat, protože podobné pověsti považovala za rouhačství.

V souvislosti s keltskou svatyní se také připomíná zčernalá dřevěná soška, která byla mylně považována za Pannu Marii s Jezulátkem. Ale i ona byla součástí keltské svatyně a vzývána jako „panna, která dává zrození“. Vyrobena byla neznámým umělcem již před začátkem našeho letopočtu. Podle některých pramenů se nejedná o originál. Ta původní měla shořet při požáru a byla nahrazena kopií. Církevní hodnostáři ji pak přenesli do katedrály, která je dodnes symbolem propojení pohanského a křesťanského světa.

(st)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259610
DnesDnes514
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1199
Tento měsícTento měsíc15018

Partnerské weby