Když se začne mluvit o pyramidách, každý si představí egyptskou krajinu nebo jihoamerickou náhorní planinu. Ale zcela nedávno se objevily staré pyramidy i v Evropě, což zní jako opravdová senzace. Jedna taková se nachází v Řecku. Byla zbudována

ze šedého vápence v mykénském období. Pyramida sloužila jako místo, kde se pohřbívalo. Dnes je to ruina, zřejmě po velkém zemětřesení už ve starověku. Do dneška bylo takových pyramid v Evropě objeveno šestnáct. Tu řeckou pojmenovali Hellinikon a leží ve městě Argos. Poprvé psal o evropských pyramidách starořecký archeolog Pausaniás žijící ve 2. století n. l.

V Řecku se takové stavby nazývaly „budovami postavenými obyvateli Argosu“. Na stavebních kamenech se zobrazovaly bojové štíty Argosanů. Nedaleko od pyramidy se nacházejí hroby bojovníků, kteří padli při obraně vlasti. O těchto unikátních pyramidách se toho moc neví. Nejprve se předpokládalo, že je postavili před dvěma až třemi tisíci lety. Ovšem v roce 1990 vědci změnili po náročném zkoumání datování staveb na rok 2720 př. n. l. Jestli toto datum odpovídá skutečnosti, pak je pyramida Hellinikon starší než její příbuzné v Egyptě.

(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342717
DnesDnes626
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2688
Tento měsícTento měsíc22874

Partnerské weby

apartman banner