Sloní paměť. Podle anglických vědců ze sussexské univerzity je každý z těchto tlustokožců schopen si zapamatovat troubení až stovky svých soukmenovců. Jejich zvuky dokonale rozeznává a rozlišuje, především pak ty hluboké, vznikající při každém zatroubení chobotem. Tato

znalost hraje důležitou roli v sociálním životě. Pokud slon slyší známé zvuky, věnuje jim jen malou pozornost a přehlíží je. Jakmile však k němu dolehne neznámé troubení, začne se klátit a projevovat zřetelné zneklidnění. Je překvapující, že tuto sluchovou paměť si sloni uchovávají velmi dlouhou dobu. Sledovaní jedinci rozeznávali reprodukované hlasy svých druhů ještě deset roků po jejich smrti.

Levorucí“ lemuři. Lemuři, primitivní primáti žijící pouze na Madagaskaru, jsou dnes předmětem mnoha výzkumů - už proto, že většině současných druhů hrozí v přírodě vyhynutí. Při sledování skupinky třiatřiceti lemurů chovaných v zajetí objevili přírodovědci zajímavý prvek v jejich chování. Z celkového počtu zvířat jich dvacet používalo při sbírání potravy zásadně levou končetinu, zbývajících dvanáct pak pravou. Pouze jedinec, který nikdy nepřišel do kontaktu s jinými lemury stejného druhu, takto vyhraněný nebyl, používal náhodně obě končetiny a žádné nedával přednost. Navíc se zdá, že „levorukost“ je u lemurů určitým projevem mládí, všichni staří lemuři totiž byli výhradně praváci.

Pomsta vesničanům? Horda dvou stovek divokých prasat vtrhla do vesnice Gunung ve středu indonéského ostrova Jáva. Rozzuření divočáci ničili vše, co jim stálo v cestě včetně příbytků. Zranili dva z obyvatel. Ti jsou přesvědčeni, že prasata se přišla pomstít. Několik hodin před vpádem totiž vesničané pobili několik desítek divočáků, kteří jim pustošili plantáže.

(dra)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336120
DnesDnes252
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1835
Tento měsícTento měsíc16277

Partnerské weby

apartman banner