+ Věřili byste, že sezónní afektivní porucha, jak se v odborných kruzích říká jarní nebo podzimní depresi, může souviset s barvou očí? Alespoň to tvrdí závěry nedávné britské vědecké studie. Podle jejího hlavního autora Lance Workmana jsou modré a šedé oči citlivější

na světlo, což znamená, že uvolňují během podzimu a zimy méně melatoninu, hormonu, který pomáhá usínat. Lidé s takovouto barvou očí jsou tedy proti těmto depresím odolnější. Výzkumu se zúčastnilo 175 vysokoškolských studentů z jižního Walesu a Kypru.

+ Vikingské hroby jsou pro odborníky z oblasti archeologie neustálou studnicí záhad. Při jednom z posledních výzkumů na Islandu vědci zjistili, že Vikingové jezdili pouze na hřebcích. Tato zvířata je doprovázela po celý život a válečníci se s nimi nechávali i pohřbít. Proto bylo z analýzy DNA možné zjistit, že klisny se v hrobech nevyskytovaly. Proč? Domnívali se Vikingové, že jezdit na klisnách je pro ně nedůstojné? Chtěli k sobě pouze koně – samce? Toto vysvětlení se zdá pravděpodobné, ale vědecký důkaz dosud nikdo nenabídl.

(ls)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215763
DnesDnes160
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden160
Tento měsícTento měsíc8288

Partnerské weby