Díky Saxaně asi každý ví, že „babské ucho“ je šalvěj přeslenitá, ale k využití je vhodnější šalvěj lékařská. Ne nadarmo její pojmenování vychází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Používá se například proti nadýmání a dovede zvýšit množství vylučované

žluče. Má také pozitivní efekt na noční pocení, je vhodným asistentem při pracovní přetíženosti a stresu. Šalvějový čaj pomáhá při nepravidelné menstruaci. Jen pozor, kvůli obsahu toxického thujonu se tento čaj nedá užívat dlouhou dobu!

Šalvěj zlepšuje oběh krve v těle a činnost nervové soustavy. Ovšem dá se používat i zevně. V takovém případě se využívá jako kloktadlo proti zvýšené krvácivosti dásní.

Bílý mudrc pro rituály

Šalvěj je mimo své léčebné účinky také výborným kořením při vaření, které nejen vylepší chuť pokrmů, ale díky němuž podpoříte zažívání. V šalvěji se nacházejí třeba hořčiny, třísloviny, saponiny, aminokyseliny či vitamin C.

Rostlinu si můžete vypěstovat i doma, protože není náročná, daří se jí i v květináči.

Příprava čaje: na jeden hrnek šalvějového čaje budete potřebovat lžičku sušené šalvěje a dvacet centilitrů vody. Do skleněné nádoby z varného skla nasypte sušené lístky šalvěje a zalijte je vařící vodou. Čaj nechte přibližně pět až deset minut vylouhovat a následně ho přeceďte.

A ještě pár zajímavostí o šalvěji. Druh Salvia apiana (nazývaný bílý mudrc) je některými americkými indiánskými kmeny používán při rituálních obřadech. Šalvěj divotvorná (Salvia divinorum), neboli věštecká šalvěj, se pěstuje pro psychedelické účinky a využívají ji šamani mexického kmene Mazatec.

(ng, luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234958
DnesDnes152
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3466
Tento měsícTento měsíc11023

Partnerské weby