Zánět očních spojivek může vzniknout náhle, pak mluvíme o akutním zánětu. Chronický je tehdy, jestliže vzniká pozvolna během několika dní a trvá déle než dva týdny. Příčinou může být smog, různé prachy, pyly, dráždivé chemikálie jako jsou chlor, čpavek a mnohé jiné. Co pomáhá při zánětu spojivek z lidové medicíny a alternativní terapie?
Ledový obklad na oči. Kousek ledu vložíme do igelitového sáčku a přiložíme do oblasti oka, kde cítíme svědění a trápí nás otok. Účinný bývá při náhlém alergickém zánětu očních spojivek.
Heřmánkový čaj. Heřmánkový květ v sáčku přelijeme vroucí vodou, ochladíme vzduchem a sáček přiložíme na několik minut na zanícené oko.
Úleva s šalvějí. Polévkovou lžíci sušené šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat 15 až 20 minut. Do vychladlého čaje namočíme sterilní gázu a každých deset minut přikládáme na postižené oko, až do pocitu úlevy - svědění a bolesti nemocného oka.
Vodilka. Výplach odvarem vodilky působí i proti infekci, která napadla oční spojivky a má dokonce až antibiotický účinek. Léčivý čaj si připravíme následovně: 1 čajovou lžičku této drogy zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Potom vše přecedíme a dáme vychladnout do lednice. Nejlépe v akutním stavu si denně třikrát za sebou až do úlevy vyplachujeme obě oči pomocí sterilního kapátka.
(mik)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184118
DnesDnes363
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3148
Tento měsícTento měsíc11057

Partnerské weby