Bolavé, zarudlé rty s rozpraskanou kůžičkou mohou změnit váš úsměv v bolestný škleb. Tak daleko se ovšem při správné péči o jemnou kůži rtů dostat nemu síte.

Používejte ochrannou rtěnku. Před odchodem z domova - a také několikrát během pobytu na čerstvém vzduchu – byste měli rty potřít speciální rtěnkou. Tuto proceduru je třeba opakovat po jídle, pití a každém umazání úst.

Sluneční filtr. Zapamatujte si, že slunce na rty nepůsobí dobře, a to v jakémkoli ročním období. Proto se doporučují rtěnky s ochranným filtrem proti UV záření. Sluneční záření způsobuje vysychání a olupování rtů. Vzhledem k tomu, že rtěnky nejsou průhledné, zachycují všechny paprsky včetně škodlivých v rozsahu viditelného spektra. Rtěnky chrání ženy před rakovinou rtů.

Vitamin B komplex. Nedostatek vitamínů skupiny B může být příčinou popraskání a olupování rtů. Dbejte proto o všestrannou a hodnotnou výživu, kterou v případě potřeby můžete obohatit o vitaminové doplňky.

Doplňujte tekutiny. Zvlhčování rtů se děje rovněž „zevnitř“. To znamená, že musíte nutně vypít odpovídající množství tekutin.
Včelí vosk. Mnoho lékařů doporučuje včelí vosk, jsou přesvědčeni, že je to lepší prostředek než jakékoli jiné léky.

Neolizujte rozpraskané rty. Olizování rozpraskaných rtů může vést k syndromu nazývanému slinný zánět kůže. Stává se to často dětem, ale i dospělým. Olizováním se odstraňují tukové látky v okolí rtů, samotné rty nemají mazové žlázy. Zakrátko jazyk zasahuje i okolí rtů a výsledkem je rozšiřující se místo zánětu.

Alternativní metoda. Lékaři, kteří se věnují alternativní medicíně, radí, abychom si v situacích, kdy pobýváme dlouho na vzduchu a nemůžeme si rty chránit, čistým prstem přejeli podél nosu a potom si přetřeli rty. Na prstu se zachytí trochu výměšků mazových žláz, které jsou po straně nosu, a tento „přirozený krém“ zvlhčí rozpraskané rty.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166861
DnesDnes45
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2661
Tento měsícTento měsíc13037

Partnerské weby