Zdálo by se, že na medu není nic zvláštního. Vždyť je to především voda s dvěma cukry, fruktózou a glukózou a stopové množství nějakých dalších látek, jako jsou třeba vitaminy, enzymy a minerály. Přesto je med odedávna považován za tém ěř zázračný elixír mládí a také afrodiziakum.

Na běžné nachlazení a škrábání v krku si tak můžeme připravit zklidňující léčivý nápoj: ve sklenici teplé vody anebo lipového čaje (do 50stupňů Celsia) rozpustíme dvě lžíce medu a ještě přidáme šťávu z půlky citronu.

Med také pomáhá hojit drobná poranění a popálení, protože má antiseptické účinky. Při celkovém vyčerpání a k detoxikaci organismu se doporučuje medová masáž, k zjemnění pleti medová maska, potření medem uleví popraskaným rtům.

Ještě pozitivnější účinky mají na lidský (ale i zvířecí) organismus přípravky na bázi medu doplněné o další účinné látky. Přidáním látky odborně zvané Beta-(1,3) - D-Glucan tak vznikl volně prodejný Apiglukan, medová pasta ve skleničce určená především k posilování imunitního systému a celého organismu, stejně jako podpůrný prostředek například při léčbě antibiotiky, chemoterapií a ozařováním, protože napomáhá tvorbě krve.
(len)

DODATEK
Přes jednoznačné pozitivní vlastnosti medu je u nás jeho spotřeba stále ještě poměrně nízká, asi půl kilogramu na jednoho obyvatele, zatímco průměr v EU je třikrát vyšší.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342726
DnesDnes635
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2697
Tento měsícTento měsíc22883

Partnerské weby

apartman banner