Příčiny zácpy mohou být dietní (nedostatek vlákniny a tekutiny), fyzické (snížená pohybová aktivita), fyziologické (těhotenství), pokročilý věk, polékové (například kodein, anacida, anticholinergiky a jiné), metabolické (pokles draslíku v krvi, urémie aj.), z poruch žláz s vnitřním vyměšováním (zvýšení vápníku v krvi, snížená činnost podvěsku mozkového), porucha tlustého střeva (výchlipky - divertikly stěny stř eva, záněty, funkční poruchy pánevního dna), neurogenní (například roztroušená skleróza) a psychické poruchy.

Projímadla jsou nevhodná pro nemocné s nediagnostikovanou bolestí břicha nebo v případě možné střevní obstrukce či spečení stolice. Prodloužené užívání projímadel není vhodné, kromě případů, kdy je definitivní léčba daného onemocnění nemožná. Návykovým podáváním totiž svalovina střevní stěny „leniví“, zácpa se pak paradoxně prohlubuje. Zejména v tomto směru varuji před dlouhodobými výplachy (déle než čtyři měsíce) s použitím antracitových derivátů (cascara, senna, aloe). Může totiž dojít k poruše svalové (myenterické) pleteně ve stěně střeva a konečníku. Onemocnění se nazývá Melanosis coli.

U chronické zácpy je v prevenci důležité zvýšit podíl vlákniny (zelenina, ovoce, otruby, tablety z citrusových plodů s multivitaminem) a vhodných minerálních vod, nácvik defekačního reflexu v určitou ranní dobu. Při funkční zácpě nebo komplikacích v průběhu chronické zácpy - cestování, pobyt v nemocnici a podobně - podáme krátkodobě bezpečné kontaktní projímadlo, nejlépe Guttalax kapky. U dospělých a dětí nad deset let se podává obvykle deset až dvacet kapek na noc, u dětí čtyř až desetiletých pět až deset kapek. Nepodáváme u kojících matek.
MUDr. Jitka Farková
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200032
DnesDnes268
VčeraVčera541
Tento týdenTento týden3534
Tento měsícTento měsíc9782

Partnerské weby