Začneme hádankou. Víte, proč mají dávná hornická města kostely zasvěcené svatému Jakubovi? Je to proto, že býval prvním patronem havířů. Vynikal silou, nebojácností, Ježíš Kristus ho nazýval Synem hromu. Po něm se připojila i svatá Barbora, její sošky trůnily uvnitř štol, ve výklencích. Kutnohorští k její poctě nechali rovnou vybudovat velkolepý chrám. Světice pla tí za silnou ochránkyni před nenadálou smrtí, protože v dolech vždycky hrozilo nebezpečí.

Když byl svatořečen poustevník Prokop, stal se hlavním hornickým patronem. Podle legendy žil v sázavském údolí a bydlel v pusté jeskyni. Bojoval s démony a ďábly, dokonce je zapřáhl a oral s nimi. Také neohrožení horníci se spouštěli do hlubiny, čelili „ďábelským“ nástrahám a z bájných říší skalních duchů dobývali nerostné bohatství. I světec oráním převracel půdu, hýbal s ní, byť jen na mělkém políčku. Sv. Prokop bývá zobrazován v opatském rouchu s berlou, ve druhé ruce drží řetěz, k němuž je připoután čert. Z esoterického pohledu je světec představitelem zasvěcence, který zdárně ovládl negativní energetické proudy. Používá podpůrné prostředky, tvarové zářiče. Nejúčinnější jsou kostely, kapličky, boží muka, kříže a posvátné kameny. Orání půdy je jasný odkaz ke kultivaci těla a duše, znamením manipulace s tělesnými čakrami.

Prokopské hornické poutě byly velmi slavné. Konaly se v Nýřanech u Plzně, v Ostravě, Kladně, ve Slaném či v Nučicích. Dnes je největší z nich příbramská, ve čtvrti Březové Hory. Tady najdeme i skromný kostel sv. Prokopa se slavnou historií. Na obraze je světec namalovaný netypicky, jako mudrc a adept tajných věd. V řeholním hábitu sedí před jeskyní a z plamenů vykukuje ďábelská tvář. Opodál stojící kříž udržuje pekelníka v poslušnosti. Prokop žehná kraji, i v tomto gestu můžeme spatřit hermetický symbol. Byl snad autor malby sám příznivcem esoteriky a zasvěcencem?
(jiř)
 

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072292
DnesDnes380
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4740
Tento měsícTento měsíc19328

Partnerské weby