Oblékání do krojů nepostrádá svůj půvab ani dnes. Na Moravském Slovácku jsou stále lidé, kteří je rádi oblékají a druzí, kteří je rádi vyrábějí. Stejně tak tomu je i v saské Lužici, v oblasti v okolí Bautzenu (Budyšína) a Görlitz (Zhořelce). Na Moravě je zvykem

kroj vlastnit, v Lužici si však kroje často lidé jen půjčují.

V sousedství naší republiky žije národnostní menšina čítající šedesát tisíc osob, která se k Lužickým Srbům hlásí. Převážná část je protestantská, jsou však oblasti, kde převládá křesťanství. V průběhu církevního roku tu mají celou řadu svátků, kdy kroje nosí obzvláště ženy a děvčata. Oblékají je však také členové různých pěveckých a tanečních spolků.

Nedostižitelné zjevení

Malá obec Rosenthal (Róžant), nacházející se jen několik kilometrů západně od Bautzenu, je několik staletí s kostelem Panny Marie z Lípy poutním místem. Vypravuje se, že když se srbský zeman Lucian při lovu vzdálil od družiny, objevila se mu postava celá v bílém a ať popoháněl koně ostruhami jak chtěl, postavu nemohl dohonit. Až najednou se ocitnul před malým zalesněným vrškem, uprostřed kterého stála rozsochatá lípa a uvnitř jejího kmene se mu zjevila Panna Maria.

V Rosenthalu se nachází též kaplička se zázračnou vodou. Kaple je zmiňována od 16. století. V roce 1766 byla nad studánkoupostavena  osmiboká kaple se zvoncovitou helmovou střechou. K vodě,  vytékající ze spodní zdi, se sestupuje po schodech. Prý je nejúčinnější na oční slabosti. Rosenthalský kostel Panny Marie z lípy, postavený v roce 1778, se stal poutním kostelem vyhledávaným věřícími z celé Evropy. Nejčastějšími návštěvníky jsou zde podnes Češi a Poláci.

Fond krojů využívají i filmaři

Obec Rosenthal čítá necelé tři tisíce obyvatel, kteří téměř všichni přísluší do katolické farnosti. Jejich účast na pobožnostech je vždy slavností, při níž si zvláště mladá děvčata oblékají svérázný kroj. Při procesích se objevují jako princezny v krásných sukních, vyšívaných kazajkách a s pestře blýskavými náhrdelníky z perel. Kroj pro ně zhotovuje místní umělkyně Monika Cyžová, správkyně Trachtenfundusu (fond krojů). Ten čítá na stovky různých částí podle požadavků a fyzické konstituce dívky. Kroje zhotovuje i se svým manželem, jenž se soustřeďuje na ozdoby pro velikonoční jezdce a koně. Větší část materiálu nakupují v severních Čechách, odkud si dovážejí perly na náhrdelníky nebo ozdobné porty k šátkům, zástěrám a fěrtochům. Některé části Monika Cyžová sama vyšívá, většinou na rámu nebo bubínku.

Do fondu krojů přicházejí i členové různých souborů, a také divadelníci a filmaři. V samotné Lužici kroje zhotovuje jen několik  jednotlivců, v Rosenthalu je fond největší a také nejčastěji využívaný. 

Milan Turek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166868
DnesDnes52
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2668
Tento měsícTento měsíc13044

Partnerské weby