0425zjeveni 2V roce 1051 prý na místě kláštera Na Františku stávala malá modlitebna, ve které se zjevovaly podivné přízraky. V roce 1643 se v klášterní kapli Panny Marie také objevil přízrak. Spatřila ho dvojice řádových sester, Klára a Ludmila. Ostatním

sdělily, že duch se objevuje ve stejném čase a stále na stejném místě. Začal tedy hon na přízrak.

Moudrou sestru představenou napadlo, že by mohlo jít o ducha Anežky Přemyslovny, abatyši klarisek. Přízrak se chvílemi ztrácel, ale během intenzivních modliteb se „vyjasňoval“. Jde o typickou ukázku přízračné materializace, modlitby zde fungují jako spouštěcí rituál, klíč k tomu, aby nedokonalé lidské oko dokázalo zjevení zachytit. Navíc prý v kapli zářilo podivné světlo. Někdy připomínalo blikající lucerničku, jindy jasnou zář pochodně. Zajímavé je i to, že zjevená řeholnice, dáma v hábitu, ke klariskám promlouvala neznámým jazykem a dokonce se na ně srdečně usmívala.

Omamná vůně všechny udivila

Představená Anna Klára Stanická nechala v oněch místech rozkopat celou podlahu, neboť se domnívala, že je tam uložen nějaký poklad. Nebyl. Našel se pouze starý hrob, kosti a zpuchřelý řádový oděv. Z hrobu v cihlové kryptě prý vycházela omamná bylinková vůně, stejná se podle legendy linula i z Anežčina těla před pohřbem.

Do případu byl zasvěcen i tehdejší kardinál Harrach. Všichni věřili, že ostatky Anežky Přemyslovny byly konečně nalezeny. Jenže krátce poté ve stejné kapli objevila komise další podobný (a vonící) hrob. Sestry znejistěly. Který je ten správný?

Klášter byl později zdevastován požárem, v průzkumech se nepokračovalo, protože mariánská kaple se zřítila. Varoval přízrak jeptišky právě před touto katastrofou?

Relikvie číslo 0508

Údajná spodní čelist svaté Anežky je uchovávána v královském Escorialu u Madridu. A v roce 1984 její část, poslední zub, věnoval španělský král vídeňským křižovníkům. Relikvie má číslo 0508 a je uložena na nejvyšší sedmé příhradě oltáře Zvěstování Panny Marie.

Escorial sám je některými záhadology prezentován jako „chrám svatého grálu“. Opravdu unikátní komplex vyzařuje obrovské množství pozitivní energie a byl zbudován podle tajných stavebních plánů.

Ale vraťme se k ostatkům Anežky Přemyslovny. Velkou záhadou zůstává, kdy byla čelist světice oddělena od lebky a proč se svého času vyskytly pochybnosti o její pravosti. Ani tajemství vonících hrobů v kryptě nebylo nikdy objasněno…

Jiří Nový

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169394
DnesDnes644
VčeraVčera569
Tento týdenTento týden644
Tento měsícTento měsíc15570

Partnerské weby