3033už nechci nic 2Sluch patří k našim základním smyslům a je nutné mu věnovat náležitou pozornost. Většinou se více spoléháme na svůj zrak, ale zřídkakdy býváme jedno ucho, neboť naslouchat druhým a někomu dopřát sluchu jsme již téměř zapomněli. Na místě je

otázka - je horší slepota či nedoslýchavost a hluchota? Možná si myslíte, že slepota je horší, ale praxe ukazuje, že slepota je pro postiženého snesitelnější více než hluchota. Hluchota kráčí ruku v ruce se ztrátou citu, spolu se sluchem ztrácíme sounáležitost se světem. Pokud neslyšíme, žijeme ve světě ticha, bez zvuků. To přináší pocit vyloučení, vykořenění, který je na dušení úrovni jen velmi těžko snesitelný, což přináší psychické problémy.

Potíže se sluchem ukazují na touhu neslyšet nepříjemné věci či projevovat zlost nad tím, co slyšíme. Nechceme slyšet, co nám nedělá dobře - když nás někdo obviňuje, něco nám vytýká či nás kritizuje. Nechceme slyšet, co nám druzí říkají, jejich rady, odmítáme pomoc… Věta - už nechci nic slyšet - naznačuje stav, kdy si před něčím zacpáváme uši a raději to nevnímáme.

S ušními problémy souvisí ještě jedna skutečnost. Nevyplatí se naslouchat pouze vnějším hlasům, ale také svému vnitřnímu - intuici, instinktům, bezprostředním pocitům… Ten, kdo ignoruje svůj vnitřní hlas a orientuje se pouze na vnější vjemy, musí počítat s tím, že osud začne jeho život korigovat.

Pískání nebo šumní v uších je nemoc, která postihuje pořád více lidí. Někdy se uvádí, že dosáhla rozměru epidemie. Důvodem je nezvládnutý stres, uspěchaný život. Tento zdravotní problém symbolizuje stav, kdy chceme přehlušit to, co nechceme slyšet.

Nedoslýchavost či hluchota je způsobena dlouhodobým odmítáním naslouchat druhému. Potíže se sluchem jsou u starších lidí o postoji. Lze si všimnout, že má-li jeden z partnerů poškozený sluch, ten druhý je často mnohomluvný. Přílišná hovornost postiženého obtěžuje, vnitřně se programuje (už ho/ji nebudu poslouchat) a slyší jen to, co chce. Potíže se sluchem symbolizují odmítání, tvrdohlavost, vnitřní touhu po klidu a izolaci. Zdravé uši znamenají pozitivní naslouchání jak svému okolí, tak sobě. Rozhovory naplněné láskou a laskavostí jsou pro naše uši příjemné a uzdravující. Pokud vám nepříjemná slova, výčitky, kritika, ale i hádky a konflikty nedělají dobře, vždy máte šanci odejít a neúčastnit se jich.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169416
DnesDnes19
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden666
Tento měsícTento měsíc15592

Partnerské weby