Aby užívané léky působily co nejoptimálněji, je třeba dbát na údaje na přiloženém návodu, ale vyloučit i mnohé potraviny. Jak se které léky s čím snášejí a jak pů sobí nejlépe?

Léky utišující bolest
Máte-li častěji bolesti nebo problémy se žaludkem vzhledem k některým látkám obsaženým v lécích utišujících bolesti, měli byste lékařem předepsanou medicínu užívat večer.

Antibiotika
Aby působily optimálně, musí se zapít dostatečným množstvím vody. S konzumací mléčných produktů je třeba čekat minimálně dvě hodiny po jejich užití. Kalcium, které je v nich obsažené, váže účinné látky léku, tělo nemůže antibiotika využít a vylučuje je nepoužité z těla.

Léky na ředění krve
Nadměrné požívání zelené zeleniny nebo zelí může působení léku mírnit. Důvod? Špenát, brokolice nebo listový salát obsahují vitamin K, přírodní protilátku léku a ruší jeho působení. Pozor při současném užívání léků mírnících bolest. Určité preparáty mají rovněž vliv na srážení krve. Nasazení léků proti bolesti nebo chřipce je třeba konzultovat s lékařem.

Léky na snížení cholesterolu
Kdo užívá léky na snížení cholesterolu, měl by zapomenout na konzumaci grapefruitu nebo grapefruitové šťávy. Určité flavonoidy, které obsahují, zabraňují v práci jaterním enzymům. Může dojít k bolestem svalů.

Nosní spreje
Aby sprej působil optimálně, je třeba nezaklánět hlavu, nýbrž vstřikovat ve svislé poloze. Před použitím vyčistit nos, aby byla sliznice uvolněná.
(nech)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275589
DnesDnes44
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden44
Tento měsícTento měsíc7838

Partnerské weby