Vzdálen pouhých 125 km od sousední Sumatry se z nedozírných vodních pustin Indického oceánu vynořuje ostrov Nias. Nenápadný kousek země je přímo posetý podivuhodnými pozůstatky prastarých kultur a neznámých civilizací. Zatímco severu dominují osamoceně vztyčené menhiry, v hustou džunglí pokrytých pahorcích na jihu ostrova bylo odkryto několik velmi podivných kultovních sídel.
Nejúžasnější z nich je Tundrumbaho. Na ploše pouhých 500 metrů čtverečních je nahromaděno množství tajemných skulptur, soch monster a především desítky záhadných kulatých kamenných objektů připomínající stoly. Tyto kruhové předměty jsou velkou neznámou a nazývají se ni´ogazi. Na první pohled mají podobu stolků, sedět se však u nich nedá – většinou jsou postaveny těsně vedle sebe a přístup k nim je obtížný. Hladké, lehce vypouklé, z jednoho kusu kamene bravurně vykrojené kotouče horních ploch při poklepu vydávající hypnotizující zvonění. Nikde nenajdeme kousek volného místa pro případné publikum.
Vše nasvědčuje tomu, že obřady, které se zde konaly, musely být vykonávány v skrytu a tajně. Co mají tyto úžasné, zdánlivě bez ladu a skladu nakupené artefakty představovat a kdo a proč je vytvořil, nevíme.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200034
DnesDnes270
VčeraVčera541
Tento týdenTento týden3536
Tento měsícTento měsíc9784

Partnerské weby