Na Domažlicku se zjevovala záhadná ještěrčí hlava, která se navíc proměňovala v žábu. Hlava je v hermetice vždy symbolem vědění a rozumu, ještěrka byla zase kdysi spojována s duší a znovuzrozením. V tomto kraji jsme si také vyslechli zajímavý příběh o podivínovi z Haltravy, jehož duše v podobě miniaturní ještěrky opouštěla v noci tělo - vyskakovala z úst.
Putovala nocí v astrálních světech, což se odráželo v mužových snech. Před úsvitem se bludná duše vracela zpět do hmotného těla. Nikdo tomu prostému člověku nevěřil, že je schopen létat vesmírem, pronikat mezi duchy, cestovat vzdálenými světadíly. Jednou se škodolibí sousedé domluvili a v noci se vkradli do mužova příbytku, bydlel na samotě. Podivín ležel v posteli, ale bez známek života. Vetřelci se domnívali, že zemřel ve spánku, běželi tedy pro lékaře a kněze. Když se dotyčný „nebožtík“ probudil, ležel již v márnici. Muž se ulekl a hrůzou zešílel. Pobyt v nezvyklém prostředí si vysvětlil po svém - duše se do jeho těla nevrátila, myslel si, že je opravdu po smrti.
U jihočeských Mirotic údajně poletovala divá ruka. Děsila formany i pocestné. I v tomto případě jde patrně o symboliku. Ruka bývala atributem štěstí, štědrosti a moci. Tzv. svatým pažím se připisovala zázračná schopnost řídit běh světa, ovlivňovat důležité události, ale také léčit. V mnohých historických románech se píše o „rukách slávy“ , aniž je čtenářům podáno správné vysvětlení, o co se vlastně jednalo. Nešlo o žádný modlitební akt, jak se někdy píše, ba spíše naopak. „Ruka slávy“ byla oběšencova končetina, ve staré Anglii se s nimi čile obchodovalo. Z ruky se věštila budoucnost, také se ale věřilo, že má nebožtíkova paže léčivou sílu. Někdy kat (za tučnou provizi) zprostředkoval takzvané „přikládání ruky“ přímo pod šibenicí. U nás získal podobný status a popularitu šibeniční provaz. Dnes ovšem již známe jen rčení „šibeniční humor“, ostatní je zapomenuto. Díky bohu, můžeme si říci spokojeně…
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2237477
DnesDnes582
VčeraVčera833
Tento týdenTento týden1415
Tento měsícTento měsíc13542

Partnerské weby