Zřícenina Zbirohy, skalní hrad Rotštejn, zámek Hrubý Rohozec a samozřejmě další skalní hrad Pantheon se známou siluetou kaple vypínající se nad obcí Malá Skála a k tomu jako bonus majestátní panorama Suchých skal. To vše představuje jen část lákavé nabídky, kterou nám historie a štědrost přírody nachystala na nevelkém, ale o to krásnějším území mezi Turnovem a Železným Brodem. A samozřejmě nelze opomenout Frýdštejn. Zřejmě nejznámější a také nejzachovalejší hrad zdejšího kraje se nachází necelé tři kilometry od řeky Jizery. Jako maják vyčnívá z hlubin historie až do současnosti jeho okrouhlá věž. Stejně jako zmiňovaný Pantheon a Rotštejn, tak i Frýdštejn představoval skalní typ hradní stavby. Zdejší krajina, která přímo hýří řadou fantastických skalních útvarů, totiž k budování takovýchto staveb přímo vybízela. Úpravou skalních masivů, které byly dostavovány typickými prvky hradní architektury, tak vznikly zajímavé a zároveň romantické stavby. Frýdštejn však svou architekturou a zachovalostí patří k nejpozoruhodnějším.

Jeho stavitelé důmyslně využili pískovcový blok vystupující z reliéfu okolní krajiny a vytvořili tak několikapatrový prostor. V dolním patře je do skály vytesáno jen několik místností a sklepy, v horním se pak nacházely hlavní obytné budovy a především dodnes poměrně dobře dochovaná obraná věž. Ta je se svými patnácti metry výšky nejzřetelnějším a z dálky nejviditelnějším prvkem celého hradu. Po nedávné rekonstrukci Frýdštejna je zpřístupněna a nabízí opravdu nádherné výhledy do okolní krajiny.

Bohužel ne všechny hradní stavby odolaly zubu času s takovým úspěchem jako okrouhlá věž. Někdejší dřevěné budovy zmizely zcela, hradební zdi jsou pak zachovány jen částečně. Původní vstup do hradu vedl přes příkop ve skále po dřevěném padacím mostě branou do předhradí, kde kromě hospodářských budov stávala též studna chráněná druhou okrouhlou věží. Z předhradí byl po vytesaných stupních či možná i po žebřících zajištěn přístup do horního, tedy vnitřního hradu, kde stály obytné budovy. Nad nimi pak byla ještě již zmiňovaná obraná věž o průměru zhruba devíti metrů. Vstup do ní byl možný vchodem na úrovni jejího prvního patra a to pouze žebříku, nebo po schůdcích z ochozu sousední hradby, která se věže bezprostředně dotýká. Vzhledem k měkké přírodní skále, na které hrad stojí, mohli jeho stavitelé některé hradní místnosti vytesat přímo do pískovcových bloků. Avšak díky mimořádné nepřístupnosti okolního terénu a poměrně masivnímu stavebnímu provedení byl Frýdštejn ve čtrnáctém století opravdu téměř nedobytnou pevností.

Přestože ten, kdo hrad stavěl, není přesně známý, víme, že Frýdštejn byl postaven ve čtrnáctém století. V písemných pramenech však na první zmínku o něm nacházíme až před koncem zmíněného století, přesněji kolem roku 1385. V neklidné době husitských válek dokázal Frýdštejn svoji nedobytnost a v roce 1432 odolal útoku kališnických vojsk vedených Janem Čapkem ze Sán. Roku 1540 koupil hrad i panství Jan z Vartemberka, jinak pán na Zvířetnicích. Ten však již za tři roky umřel a jeho majetek zdědil syn Adam. Avšak tomu bylo pro jeho účast na odboji proti Ferdinandu I. frýdštejnské panství odňato a vladař je sloučil s panstvím českodubským. V roce 1556 je pak prodal Janu z Oprštorfu. Ten byl posledním majitelem Frýdštejna, který se po něm i psal. Jan frýdštejnské panství postupně rozprodal a tím zanikla funkce hradu coby centra panství i jako strážního opevnění.

V roce 1565 je hrad zmiňován jako pustý a roku 1591, když jej Bedřich a Jiří z Oprštorfu prodávali Zikmundu Smiřickému ze Smiřic, byl již neobyvatelný. Díky své masivní konstrukci však hrad chátral přeci jen poměrně pomalu a to až do doby, kdy jej roku 1892 koupil od knížat Rohanů Okrašlovací spolek v Turnově, který dal zpevnit zbývající zdi a zabránil jeho dalšímu rozebírání majiteli okolních staveb. Po důkladném prozkoumání objektu i jeho okolí byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Průzkum přinesl mnoho cenných nálezů nejen z doby osídlení hradu, ale i pozdějších, zejména z třicetileté války, kdy byl Frýdštejn útočištěm mnoha uprchlíků před strastmi války. V ruinách hradu se v této době také skrývali zběhové všech armád bojujících v okolí. Díky tomu se zde našla řada zajímavých předmětů jako cínový kalich s iniciálami a datováním z třicetileté války či souprava k nabíjení arkebuz. Frýdštejn nám tak i touto cestou poodkrývá oponu časů, které si většina z nás dovede sice jen ztěží představit, ale o to jsou pro nás lákavější.
Milan Žoha
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148977
DnesDnes534
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3245
Tento měsícTento měsíc16792

Partnerské weby